StoryEditor

Jak odchwaszczać zboża, kiedy nie da się wjechać w pole?

Jak podejść w tym roku do odchwaszczania zbóż, jeśłi nie da się terminowo wjechać z zabiegiem na wiosnę?
21.03.2024., 08:30h

Jak odchwaszczać zboża, kiedy nie da się wjechać w pole?

Rzeczywiście to może być problem na niektórych plantacjach w tym roku. Będzie tyczył przede wszystkim zbóż ozimych, których z różnych powodów nie udało się odchwaścić jesienią (brak warunków pogodowych, późny siew zboża). Kluczem do skutecznego odchwaszczania wiosennego jest wczesny zabieg. Długo utrzymująca się nadmierna wilgotność gleby, uniemożliwiająca wjazd w pole, oznacza, że chwasty będą miały więcej czasu na rozwój.

Zobacz także: Zabieg czyszczący w rzepaku i zbożach

Ciepła zima im sprzyjała, a mrozy nie zaszkodzily. Im są starsze fizjologicznie, tym odporniejsze na herbicydy. Trzeba też zwracać uwagę na fazę rozwojową zbóż. Wiele herbicydów jest zarejestrowanych do końca krzewienia bądź do 1.–2. kolanka. Szybko przyrastające zboże zakryje też chwasty niższego piętra, jak przetaczniki, jasnoty czy fiołki.

Jakie herbicydy na wiosnę w zboża? 

Jeśli warunki pozwolą, zabieg trzeba będzie wykonać ze względu na starzejące się chwasty. Zastosujmy pełną zarejestrowaną dawkę herbicydu, najlepiej z 2–3 substancjami. Jeśli nie uda się zniszczyć wszystkich chwastów, mamy jeszcze możliwość zastosowania paru herbicydóow w fazie liścia flagowego, a nawet grubienia pochwy liściowej tego liścia. To jednak rozwiązanie na niektóre gatunki chwastów, jak przytulia.

image

Wapno na przedwiośniu? Czy to ma sens?

Fot: Daleszyński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 19:21