Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Import zbóż: Komisja Europejska wprowadza cła!

08.08.2017

Drukuj

Import zbóż: Komisja Europejska wprowadza cła!

Artykuł dostępny

5,16 euro/tonę – taka stawka cła obowiązuje od dziś importerów tych trzech zbóż. Cło zostało wprowadzone na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/1434 z dnia 7 sierpnia 2017 r. ustalające należności celne przywozowe w sektorze zbóż mające zastosowanie od dnia 8 sierpnia 2017 r.

r e k l a m aW tej samej decyzji zdecydowano o obniżeniu stawek ceł importowych na pszenicę, która obecnie może wjeżdżać do UE z zerową stawką cła.

Decyzja Komisji Europejskiej podyktowana jest głównie sytuacją na światowym rynku kukurydzy i spodziewanymi rekordowymi zbiorami na poziomie 1 072 mln ton. Optymistyczne prognozy już przekładają się na spadki notowań cen kukurydzy na światowych giełdach. Na giełdzie w Chicago (CBoT), w kontraktach z terminem dostawy na grudzień br. kukurydza notowana jest już po 3,9 $/buszel co po przeliczeniu na złotówki i jednostki metryczne daje ok. 560 zł/tonę.

Komisja zdecydowała się na wprowadzenie ceł na kukurydzę po raz pierwszy od listopada 2014 roku. Od tamtego czasu stawka cła była ustalona na poziomie 0 euro/tonę.

Jak podano w dzisiejszym komunikacie, wprowadzone stawki celne nie dotyczą przyznanych na podstawie indywidualnych umów handlowych kontyngentów taryfowych. W tej sytuacji nabiera szczególnego znaczenia niedawana decyzja Brukseli o zwiększeniu bezcłowych kontyngentów dla Ukrainy, między innymi na import zbóż. Dotyczy ona głównie właśnie kukurydzy, dla której obecny kontyngent wynoszący 450 tys. ton, został zwiększony o dodatkowe 625 tys. ton.

Więcej o imporcie ziarna z Ukrainy piszemy w sierpniowym wydaniu „top agrar Polska”.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Szybki siew poplonów

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii