Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Konieczny zabieg fungicydowy w terminie T1

Obrazek

Po co stosować fungicyd, skoro nie widać grzybów? Które z nich powodują najważniejsze choroby? Okazuje się, ze grzyby chorobotwórcze dla zbóż są na polu prawie zawsze! Jak zatem z nimi walczyć?

Tomasz Czubiński8 marca 2019, 14:00

Po pierwsze trzeba ocenić stan porażenia grzybami chorobotwórczymi. Zagrożenie ze strony grzybów chorobotwórczych może być większe bądź mniejsze. Zależy to od wielu czynników, m.in. odmiany, stanowiska w zmianowaniu, gleby, opadów czy temperatury. Rolnicy zastanawiają się, które grzyby uznać za ważniejsze – te powodujące choroby liści czy może na korzeniach i podstawie źdźbła? Najważniejsze jest to, jaki gatunek zboża chce się chronić, bo stan ozimin może być zróżnicowany a także stan patogenów może okazać się różny. Pozwoli to na wybór najlepszego fungicydu.

Przykładowo jęczmień ozimy jest gatunkiem silnie krzewiącym się jesienią. Gdy jesień jest ciepła a gleba ma odpowiednią wilgotność, rośnie zbyt bujnie i bardzo często porażany jest przez kilka grzybów jednocześnie, najczęściej są to: Blumeria graminis, Puccinia hordei, Drechslera teres. Wiosną grzyby nadal się rozwijają i wymagają pilnego zwalczania. 

Więcej informacji na temat jak i czym zwalczać grzyby w jęczmieniu oraz pszenicy znajdziecie w numerze top agrar (3/2019) od strony 112. Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)