Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Konieczny zabieg fungicydowy w terminie T1

08.03.2019

Drukuj

Konieczny zabieg fungicydowy w terminie T1

Artykuł dostępny

Po pierwsze trzeba ocenić stan porażenia grzybami chorobotwórczymi. Zagrożenie ze strony grzybów chorobotwórczych może być większe bądź mniejsze. Zależy to od wielu czynników, m.in. odmiany, stanowiska w zmianowaniu, gleby, opadów czy temperatury. Rolnicy zastanawiają się, które grzyby uznać za ważniejsze – te powodujące choroby liści czy może na korzeniach i podstawie źdźbła? Najważniejsze jest to, jaki gatunek zboża chce się chronić, bo stan ozimin może być zróżnicowany a także stan patogenów może okazać się różny. Pozwoli to na wybór najlepszego fungicydu.

Polecany artykuł

Sposób na rdzę brunatną

Przykładowo jęczmień ozimy jest gatunkiem silnie krzewiącym się jesienią. Gdy jesień jest ciepła a gleba ma odpowiednią wilgotność, rośnie zbyt bujnie i bardzo często porażany jest przez kilka grzybów jednocześnie, najczęściej są to: Blumeria graminis, Puccinia hordei, Drechslera teres. Wiosną grzyby nadal się rozwijają i wymagają pilnego zwalczania. 

Więcej informacji na temat jak i czym zwalczać grzyby w jęczmieniu oraz pszenicy znajdziecie w numerze top agrar (3/2019) od strony 112. 

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii