Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Łamliwość źdźbła zbóż – jak to rozpoznać?

Obrazek

Choroby podstawy źdźbła pod względem ochrony roślin mają jedną wspólną cechę – zwalczać i zapobiegać trzeba na długo przed powstaniem wyraźnych objawów. Stąd potrzeba trafnej diagnozy lub oceny ryzyka ich wystąpienia. Jeżeli nie mamy jeszcze tanich i powszechnie dostępnych narzędzi do diagnostyki molekularnej, czy testu ELISA, posługujemy się oceną wizualną pierwszych objawów. Nierzadko pomocna jest analiza płodozmianu i systemu uprawy, a także ocena na podstawie preferencji gatunku sprawcy choroby do określonego typu gleb. Łamliwość źdźbła zbóż, jakie są objawy?

Tomasz Czubiński18 lutego 2023, 14:00
Sprawcą choroby w stadium płciowym jest – Oculimacula acuformis, O. yallundae. W stadium konidialnymHelgardia acuformis, H. herpotrichoides

Łamliwość źdźbła zbóż – jakie są objawy?

Na pochwach liściowych u podstawy pojawiają się soczewkowate plamki, które z czasem stają się jaśniejsze w środku, a obwódka jest brązowa. W fazie liścia flagowego osiągają długość 2–4 cm, a ich obwódka staje się mniej wyraźna i łagodnie zlewa się z zewnętrzną tkanką. Plamy mogą występować po kilka na pędzie i łączyć się, powstają zwykle do wysokości pierwszego kolanka. Pod powierzchnią plam występuje niekiedy grzybnia przetrwalnikowa, a wewnątrz watowata, szara grzybnia. Rośliny łatwo wylegają przez wyłamywanie się w miejscu plam. Pierwsze objawy zaobserwować można już jesienią lub częściej wczesną wiosną.
Cechy odróżniające to: 
  • Soczewkowate plamki na dolnym odcinku pędu, z początkowo wyraźną, później zlewającą się obwódką.
  • Wewnątrz źdźbła szara grzybnia, a tkanka w miejscu plam wyraźnie osłabiona.


Preferowane gleby: piaszczysto-gliniaste, gliniaste i ilaste, bez większych preferencji odnośnie do pH.
Preferowane stanowiska: z częstą uprawą pszenicy, pszenżyta, jęczmienia i żyta, niezależnie jednak od pozostawiania na powierzchni pola resztek pożniwnych.
Zwalczanie chemiczne: opryskiwanie od fazy BBCH 31 do 32, szczególnie preparatami zawierającymi m.in. cyprodynil, metrafenon oraz z grupy strobiluryn, triazoli i karboksyamidów.

Czytaj także: Ochrona zbóż przed chorobami grzybowymi: fungicydy i terminy stosowaniaWięcej informacji znajdziesz tutaj: Atlas chorób roślin rolniczych dla praktykówPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 02/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)