Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Późny siew pszenicy to już standard na polach

Obrazek

W naszych warunkach klimatycznych późny siew pszenicy, nawet w listopadzie, to nie ewenement, lecz dość powszechna praktyka. Obarczona jest umiarkowanym ryzykiem związanym z nieprzewidywalną pogodą, wymaga więc spełnienia kilku dodatkowych zaleceń agrotechnicznych.

Janusz Biernacki25 września 2021, 12:55

Powszechnie uważa się, że najkorzystniej jest siać rośliny w optymalnych terminach, co jest zgodne z zaleceniami metodycznymi. Odstępstwo od tej reguły, sięgające od 2 do 4 tygodni zależnie od rejonu kraju, wiąże się z określonym ryzykiem, tj. spadkiem plonu, możliwym słabszym przezimowaniem, czy presją agrofagów, zwłaszcza chwastów kiełkujących w niższych temperaturach. Choroby i szkodniki są wówczas mniej groźne, gdyż nie sprzyja ich rozwojowi krótszy dzień, niższa temperatura, często także przymrozki, czy duża wilgotność powietrza i gleby.

Konieczność na polu

Opóźnione siewy są w wielu przypadkach koniecznością, co wynika z coraz cieplejszych i dłuższych jesiennych sezonów, większych areałów uprawy, suszy uniemożliwiającej odpowiednie i terminowe przygotowanie pola, czy zbioru roślin późno schodzących z pola, tj. kukurydzy ziarnowej, późnych odmian ziemniaka oraz buraka cukrowego. Rozwiązanie to jest zwykle korzystniejsze, niż siew wiosną zbóż jarych, których uprawa i plonowanie były w ostatnich latach dość zawodne…

 Cały tekst, z wieloma cennymi wskazówkami agrotechnicznymi w tym wariancie uprawy, przeczytasz w nowym wydaniu 10/2021 „top agrar Polska”, na str. 7477. 

[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)