Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Zmienia się klimat i presja chorób

Jednym z zagadnień sesji głównej Uprawa i technika I była efektywna ochrona fungicydowa zbóż w zmieniających się warunkach klimatycznych. Temu problemowi swój wykład poświęcił dr Witold Łykowski z firmy BASF.

Janusz Biernacki20 grudnia 2020, 08:45
Z wieloletnich badań firmowych wynika, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat najważniejszym patogenem w uprawach pszenicy stał się sprawca septoriozy paskowanej liści – mówił ekspert. Choroba pojawia się w zmiennym natężeniu w różnych miejscowościach i latach, co zależy od przebiegu pogody (patrz wykres). Najbardziej efektywne w zwalczaniu tego patogenu są zabiegi zapobiegawcze, gdy zarodniki są na liściu, ale jeszcze nie wniknęły do jego wnętrza i nie rozwinęły grzybni. Zabieg ten można wykonać w ciągu kilku dni. – Gdy nastąpi załamanie pogody, sprawca wnika do blaszki liściowej, rozwija się w niej i wówczas potrzebny jest produkt o działaniu interwencyjnym. Jeśli przerwa w ochronie się przedłuża, konieczne jest użycie fungicydu o działaniu wyniszczającym – podkreślił wykładowca.

Fungicydy działają dłużej w trybie zapobiegawczym niż wyniszczającym. W drugim przypadku nie ma też możliwości obniżania dawek, co powoduje spadek skuteczności zabiegu. W środowiskowej ekspansji chorób widać też zmiany w zakresie infekcji sprawców rdzy. Rdza brunatna wykazuje zmienną w latach presję. – Poza genetyczną odpornością odmian, znaczenie ma tu pogoda, zwłaszcza wyższe temperatury, które sprzyjają rozwojowi tej grupy chorób – dodał Łykowski. W pszenicy patogen występuje zwykle w większym nasileniu w późniejszych fazach rozwoju, tj. podczas kłoszenia i kwitnienia.
Relatywnie nowym zagrożeniem zbóż jest natomiast rdza żółta, która w kraju występowała w większym natężeniu w latach 2014, 2016 i 2018…

Jakie inne zmiany zachodzą w środowisku w odniesieniu do presji patogenów, czym je zwalczać, jakie walory ma nowy triazol firmy BASF, o tym przeczytasz w styczniowym wydaniu naszego miesięcznika na str. 32.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)