Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Żywienie bydła>

Feedipedia, internetowa encyklopedia pasz dla zwierząt

Obrazek

Stworzony przez specjalistów portal Feedipedia to zbiór wiedzy o produktach paszowych dla zwierząt gospodarskich i nie tylko. Jak działa ta internetowa encyklopedia paszowa?

Aneta Lewandowska29 grudnia 2021, 12:06

Encyklopedia pasz

Feedipedia (od ang. feed – pasza) to ogólnodostępny system informacji o zasobach pasz dla zwierząt. Dostarcza informacji o charakterze, występowaniu, składzie chemicznym, wartości odżywczej i bezpieczeństwie stosowaniu prawie 1400 pasz dla zwierząt na całym świecie.

Witryna jest efektem współpracy czterech międzynarodowych podmiotów związanych z rolnictwem, edukacją i rozwojem, w tym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Francuskiego Stowarzyszenia Produkcji Zwierzęcej (AFZ), Narodowego Instytutu Badań Rolniczych (INRA) i Francuskiego Centrum Badań Rolniczych na rzecz Rozwoju Międzynarodowego (CIRAD). Te prestiżowe organizacje wspierane są przez uniwersytety i inne podmioty związane z hodowlą zwierząt.

Co znajdziemy na stronie?

Katalogi na platformie zawierają dane takie jak:

  • Nazwy pasz, w tym w wersjach potocznych i naukowych;

  • Opis roślin lub części roślin/produktów wykorzystywanych jako pasza;

  • Zalecenia żywieniowe dla głównych gatunków zwierząt gospodarskich na świecie: bydła, owiec, kóz, wielbłądów, drobiu, świń, królików, koni, ryb i skorupiaków;

  • Tabele składu i wartości odżywczej;

  • Ilustracje, w tym zdjęcia i wykresy;

  • Rozmieszczenie i podstawowe informacje agronomiczne o uprawach;

  • Gospodarka paszowa;

  • Procesy poprawiające wartość odżywczą;

  • Potencjalne ograniczenia, takie jak obecność sybstancji antyżywieniowych i toksycznych;

  • Wpływ produkcji i wykorzystania pasz na środowisko naturalne

Baza danych nie tylko dla początkujących

W wielu krajach rozwijających się rośnie spożycie białka i produkcja zwierzęca. Hodowcy i ich doradcy potrzebują dokładnych informacji o zasobach paszowych, żeby poprawnie bilansować dawki pokarmowe. W wielu regionach świata zasoby paszowe, dostępne lokalnie, są często pomijane i nie są wykorzystywane w satysfakcjonującym stopniu z powodu braku informacji.

W bardziej rozwiniętych regionach, takich jak np. Ameryka Północna i Europa, informacje o paszach są łatwiej dostępne. Feedipedia natomiast ma rozwinąć wiedzę na poziom globalny. Narzędzie ma za zadanie regularnie łączyć, analizować i podsumowywać aktualne informacje o zasobach paszowych. Kompendium pozostaje bezpłatne dla każdej zainteresowanej osoby lub organizacji.

Argumentem przemawiającym zdecydowanie „za” poszerzaniem wiedzy jest obecna sytuacja w rolnictwie na świecie – ceny pasz stanowią wyzwanie nie tylko dla europejskich producentów, a zmiany zbliżające się w nowych regulacjach mogą wymagać od hodowców kreatywności.

Feedipedia może być więc źródłem wiedzy na temat wprowadzania nietradycyjnych pasz w żywieniu zwierząt oraz tworzenia innowacyjnych dawek żywieniowych. Twórcy zachęcają szczególnie do zapoznawania się z lokalnie występującymi produktami paszowymi, tak, by w mniejszym stopniu polegać na importowanych paszach.

Jako portal globalny, stworzony jest w języku angielskim, jednak przy wykorzystaniu popularnych przeglądarek lub wtyczek może automatycznie zostać przetłumaczony na język polski.

al na podst. BovineVet, Feedipedia

fot. Feedipedia/John TannPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)