Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Żywienie świń>

ASF nie obniżył cen skupu świń

Obrazek

Choć wszyscy tego się obawiali. Póki co średnie stawki skupu świń nie obniżyły się z powodu kolejnego przypadku ASF u świń i utrzymały się na podobnym poziomie, co przed tygodniem. A wszystko przez stałą cenę na giełdzie niemieckiej. Ale! Widmo obniżek już się pojawiło…

Aleksandra Galus4 sierpnia 2016, 12:52

Już czwarty tydzień z rzędu niemiecka giełda utrzymuje stawkę 1,66 euro/kg WBC. W Polsce trendem tym kieruje się także większość ubojni. Dlatego w tym tygodniu w wielu zakładach cena się utrzymała, choć w wielu także nieznacznie spadła. Czyżby zaczął spełniać się scenariusz obniżek?

Spadki cen już się pojawiły
O możliwych obniżkach było słychać już dwa tygodnie temu, kiedy to krajowe zakłady minimalnie obniżyły cenniki skupu świń w niektórych regionach. Jednak wówczas zmiany były praktycznie śladowe i teraz już są bardziej zauważalne. Zakłady, które zredukowały ceny za żywiec mówią, że nie ma większego powodu do niepokoju. (Niektóre z nich wręcz zapowiedziały na przyszły tydzień podwyżki.)

Grosz na plusie
Na chwilę obecną mniej więcej połowa sprawdzonych przez nas ubojni pozostała przy stawkach sprzed tygodnia, reszta (w większości przypadków) obniżyła je od 10 do 30 gr/kg. Jednak summa summarum średnie ceny skupu świń w WBC i na wagę żywą pozostały takie same jak tydzień temu, z niewielką tylko różnicą na plus od 1 do 5 gr/kg.

ASF bez wpływu
Póki co, z relacji ubojni wynika, że pojawienie się piątego ogniska ASF w stadzie świń w Polsce nie ma większego wpływu na ceny skupowanego żywca. Choć tego bardzo obawiali się hodowcy, szczególnie ze ściany wschodniej Polski. Tamtejsze zakłady mówią, że na razie nie ma powodów do paniki. Faktem jest natomiast, że podaż tuczników na wschodzie kraju nadal nie jest duża (na brak świń narzekają ubojnie np. w województwie podkarpackim). O wystarczających transportach mówią natomiast firmy skupujące zlokalizowane na zachodzie Polski, a także te które mają swoich stałych dostawców i nie notują luk w zapisach.

Za WBC nadal nawet 7,05 zł
Na dzień dzisiejszy najwyższa stawka za kilogram żywca wieprzowego wynosi 5,50 zł w województwie łódzkim, a najniższa to 4,10 zł/kg w województwie lubelskim. Najwyższa stawka za klasę E to 7,05 zł/kg w województwie mazowieckim, natomiast najniższa to 6,30 zł/kg w lubelskim. W rezultacie daje to średnią cenę za żywiec: 5 zł/kg oraz 6,54 zł/kg w przypadku klasy E.   agPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)