Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Żywienie świń>

Saldo w handlu zagranicznym wyniosło 6,5 mld euro

Obrazek

Ubiegły rok zamknęliśmy dobrym wynikiem dodatniego salda w polskim handlu rolno-spożywczym, które wzrosło o 7%, osiągając poziom 6,5 mld euro. Co więcej, poprawie uległ bilans handlowy produktami przetworzonymi pochodzenia zwierzęcego oraz używek.

Aleksandra Galus13 maja 2015, 11:05

Wzrostowi uległa wartość eksportu mleka i produktów mleczarskich, a także mięsa, podrobów drobiowych i przetworów mięsnych. Spadkowi uległo jednak dodatnie saldo w handlu mięsem czerwonym. Powodem, dla którego tak się stało była redukcja eksportu wieprzowiny i wołowiny. Ponadto z uwagi na fakt utrzymującego się wysokiego importu prosiąt oraz drobiu i bydła, w 2014 r. nastąpiło dalsze pogłębienie się ujemnego bilansu w handlu żywymi zwierzętami – pisze FAMMU/FAPA. Mięso i produkty mięsne stanowiły 20% ogółu polskiego eksportu rolnego.

Na bardzo dobrym poziomie stał też eksport pszenicy oraz produktów przemiału zbóż oraz skrobi, komponentów paszowych i wyrobów cukierniczych. Dzięki temu wynikowi w dziale roślinnym także zanotowano dodatnie saldo handlowe równe 1517,3 mln euro i produkty te stanowiły 7% całej struktury towarowej polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych. W tym największy udział miała pszenica, której eksport zwiększył się w stosunku do 2013 r. aż o 71%. Jedynie dodatnie saldo w handlu cukrem zmalało w skutek spadku eksportu. Cukier i produkty cukiernicze ostatecznie zajmowały 12% całej struktury eksportowej.  ag

Fot. A. GalusPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)