StoryEditor

Szkody łowieckie – jak im zapobiegać?

16.05.2019., 14:05h
Od kilkunastu lat rośnie w Polsce areał upraw kukurydzy. Idzie za tym wzrost liczebności dzików, dla których kukurydza jest najlepszą i najlepiej dostępną karmą. Problemy ze szkodami łowieckimi się więc nasilają, ale są miejsca, gdzie współpraca rolników z myśliwymi układa się dobrze.

Lochy dzików mają teraz w sezonie trzy mioty,zamiast jednego. Za tym idzie wielkość strat wyrządzanych w uprawach, a rolnicy nie śpią po nocach pilnując wiosennych zasiewów.
Koła łowieckie, jako dzierżawcy obwodów łowieckich, wypłacają odszkodowania za straty, które na Opolszczyźnie w ostatnich latach przekraczają rocznie trzy miliony złotych.

Dlatego w czasie wiosennych zasiewów myśliwi współpracują z rolnikami w grodzeniu pól oraz dokarmiają zwierzynę.

- Dziki nie śpią, myśliwi nie śpią, a chłopi też pomagają w pilnowaniu. Dzik jest tak mądry, że dokładnie wie gdzie i kiedy została posiana kukurydza. A to, że wie też jak została posiana to widać na tym polu. Ono jest zawałowane po siewie, więc człowiek nie zobaczy gdzie są rzędy, a dziki dokładnie wyczuwają i dokładnie wybuchtują –mówi Zygmunt Hink, rolnik ze Starych Budkowic.

Jak dodaje, swoich pól rolnicy pilnują od 22:00 do 5:00 rano, ale pomagają im myśliwi. Dodatkowo pole ogrodzone jest elektrycznym pastuchem.

– Od 60 lat karmię dziki na poletkach zaporowych. Przywożę co tydzień 200 kg kukurydzy, koszę też łąki. W czynie społecznym trzeba się udzielać dla Koła. Od kwietnia do października się tym zajmuję – mówi Hary Pela z Koła Łowieckiego nr 2 „Bór” w Prudniku.


– Jest tu prawie 4 ha łąk, które co roku zasilamy, aby uatrakcyjnić zwierzynie żerowanie szczególnie jeżeli chodzi o jeleniowate. Ale wokół tych łąk jest prawie 2 ha poletek, które obsiewamy atrakcyjnym zbożem i kukurydzą, które są przeznaczone wyłącznie na zgryzanie, nic tutaj nie zbieramy. To zboże tu nie ma szans dojrzeć, jest na bieżąco zgryzane, a dzięki temu utrzymujemy tutaj zwierzynę w głębi lasu. – dodaje Jarosław Kuźmiński, rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 23:52