StoryEditor

Gigantyczne ognisko grypy ptaków. Nawrót choroby z przytupem - tysiące ptaków do uboju

Polska niezbyt długo mogła cieszyć się statusem kraju wolnego od grypy ptaków. Tym razem wirus wrócił do gospodarstw z wielkim przytupem, atakując w stadzie, w którym utrzymywano tysiące sztuk drobiu! 
10.10.2023., 17:10h

Zwykle po dłuższej przerwie wykrycie wirusa grypy ptaków wywołuje niemałe zamieszanie w branży drobiarskiej. Tym razem minęły dwa miesiące od odzyskania statusu kraju wolnego od grypy ptaków i trzy miesiące od ostatniego ogniska (w lipcu w małopolskim Dojazdowie).

Wirus wrócił do gospodarstw z przytupem, bowiem wykryto go w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 19 450 kur ogólnoużytkowych! Gospodarstwo znajduje się w woj. łódzkim w powiecie piotrkowskim w gminie Wolbórz w miejscowości Komorniki. 

Wynik badań potwierdził obecność wirusa H5N1. To olbrzymie straty dla gospodarstwa i ogrom pracy dla służb weterynaryjnych i firmy utylizacyjnej. 

W tym roku wyznaczono 61 ognisk grypy ptaków u drobiu domowego i 138 przypadków grypy u ptaków dzikich, z czego ogromna większość wykryta u mewy śmieszki. Łącznie w 2023 r. w ogniskach wybito 1 032 341 szt. drobiu. 

Mapa ognisk i przypadków grypy ptaków. Źródło: GIW

Sytuacja dot. grypy ptaków w UE

W UE do 10 października wykryto 379 ognisk grypy ptaków w gospodarstwach, z czego najwięcej we Francji (148), na Węgrzech (81), w Polsce (61), w Czechach (23) i Niemczech (24). 

W ostatnich latach największe szkody w hodowli wirus spowodował we Francji, która nie zamierzała czekać przez kolejne miesiące na następne fale niszczące hodowlany dorobek, więc postanowiła zaszczepić 64 mln kaczek utrzymywane w 2700 gospodarstwach. Kampania rozpoczęła się w 2 października i potrwa do 2024 r.

Z kolei w Niderlandach trwają badania w gospodarstwach, które mają wskazać skuteczność i bezpieczeństwo badań nad dwiema różnymi szczepionkami. Wyniki badań laboratoryjnych są obiecujące, więc można się spodziewać wprowadzenia kolejnego programu profilaktycznego w następnym unijnym kraju. 

Będzie przegląd możliwości szczepień w UE!

Tymczasem jak informuje EFSA (komunikat z 10 października) Komisja Europejska zwróciła się do organizacji o przegląd dostępnych szczepionek przeciw grypie ptaków i weryfikację ich skuteczności przeciwko obecnie krążącym w UE wirusom oraz ocenę różnych programów szczepień w celu podjęcia decyzji w sprawie możliwych strategii szczepień. Wskazuje to na zainteresowanie się przez KE tym problemem, w celu zapobiegania chorobie dewastującej unijną produkcję drobiarską. 

Ponadto EFSA została upoważniona do oceny środków nadzoru i ograniczania ryzyka na zaszczepionych obszarach i w gospodarstwach. Ocena ma powstać do 2024 r. 

EFSA wydała w 2007 r. dokument, w którym wyraziła opinię na temat szczepień i podała ich szczegółową charakterystykę oraz dostępne w tamtym czasie możliwości. Opinia wymaga aktualizacji, bo z pewnością w UE przez ostatnie 17 lat powstało szereg nowych szczepionek i badań w kierunku ich skuteczności. 

dkol

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 23:21