StoryEditor

Grypa ptaków: dwa nowe ogniska w chowie przyzagrodowym w woj. opolskim

  Na mapie GIW pojawiły się dwa nowe ogniska grypy ptaków, w bliskiej odległości od ogniska nr. 36 w woj. opolskim w powiecie namysłowskim. Miejmy nadzieję, że to pojedyncze ogniska, a nie kolejna epidemia …
15.12.2022., 13:12h

Główny Inspektorat Weterynarii dodał do tabeli ognisk grypy ptaków kolejne dwa. Przypomnijmy, że na bardzo krótko odzyskaliśmy status kraju wolnego od grypy ptaków. 7 grudnia wybuchło gigantyczne ognisko na fermie kur niosek w woj. opolskim w powiecie namysłowskim, w gminie Pokój w miejscowości Fałkowice. Zutylizowano tam blisko 220 tys. szt. niosek. Na liście prowadzonej przez nadzór weterynaryjny są dwa nowe ogniska w tym samym powiecie.

Ognisko grypy ptaków nr. 37. i 38.

Ognisko numer 37. wyznaczono w miejscowości Lubnów, również w gminie Pokój w woj. opolskim. W gospodarstwie utrzymywano 39 szt. drobiu różnych gatunków, był to chów przyzagrodowy.

Ognisko numer 38. wyznaczono w miejscowości Zbica w gminie Świerczów, także w powiecie namysłowskim w woj. opolskim. W tym gospodarstwie także utrzymywano drób różnego gatunku w chowie przyzagrodowym. Ubito w sumie 25 ptaków.


 

Jutro w tej sprawie odbędzie się spotkanie i zostanie wydane rozporządzenie Wojewody Opolskiego. Zapewne w promieniu 3 i 7 km od wyznaczonych ognisk odbędzie się kontrola w gospodarstwach – zarówno tych, gdzie jest zarejestrowany drób oraz tych gdzie odbywa się jedynie chów przyzagrodowy, a w pozostałych miejscowościach może zostać wydany zakaz wypuszczania drobiu na wybiegi.

Jak wynika z danych Powszechnego Spisu Rolnego 2020 w woj. opolskim utrzymywano 5,5 mln szt. drobiu, z kolei w 2021 r. wyprodukowano 58, 2 tys. ton żywca drobiowego. W sytuacji wyznaczenia choćby jednego ogniska grypy ptaków wprowadzany jest zakaz przemieszczania drobiu bez zezwolenia oraz eksportu drobiu z powiatu w przypadku państw UE oraz z całego kraju lub województwa, w zależności od tego, czy dany kraj uznaje regionalizację występowania chorób czy nie. 

dkol

fot. archiwum

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 13:40