StoryEditor

Jesienią wzrosną ceny jaj?

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zwraca uwagę na fakt, że zapotrzebowanie na jajka w Polsce rośnie, natomiast spada liczba kur. Efektem tego może być podwyżka cen. I to już jesienią.
25.05.2020., 11:05h
Jak donosi Polska Agencja Prasowa, tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku liczba młodych niosek - mierzona wylęgami piskląt - była mniejsza aż o 1 milion 700 tys. sztuk niż przed rokiem. W pierwszych trzech miesiącach tego roku w kurnikach było o 16 proc. mniej ptaków niż w analogicznym okresie zeszłego roku. To dane dotyczące tylko dużych, profesjonalnych kurników, jednak mniej kur jest również w mniejszych, przydomowych kurnikach.

Zdaniem ekspertów z KIPDiP na taki stan rzeczy wpływ ma wysoki popyt zagraniczny na surowiec z Polski. Eksport napędza epidemia koronawirusa, która doprowadziła do braków jaj na niektórych rynkach np. nie dawno umowę na dostawy jaj podpisali z polskimi producentami odbiorcy z Singapuru. Dodają również, że w tym roku z handlem jeszcze mocniej będzie konkurował też przemysł przetwórczy.

Polska jest szóstym, co do wielkości producentem jaj w Unii Europejskiej. Roczną produkcję jaj w naszym kraju przeznaczonych do konsumpcji szacuje się na około 570 tys. ton. Około 65 - 70 proc. jest przeznaczone na rynek krajowy, a reszta trafia na eksport.

Źródło: Wiadomości Handlowe
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 10:08