StoryEditor

Kolejne ogniska grypy ptaków

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych ogniskach grypy ptaków. Tym razem wirus pojawił się w powiecie łęczyńskim (woj. lubelskie) i w powiecie kłodzkim (woj. dolnośląskie).
31.12.2020., 09:12h
Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) stwierdzono w gospodarstwie w miejscowości Kaniwola w powiecie łęczyńskim (woj. lubelskie). Utrzymywano w nim 11 340 kaczek rzeźnych. To szóste w tym roku ognisko grypy ptaków w Lubelskiem i jednocześnie osiemnaste w Polsce w II półroczu 2020 roku. Poprzednie pięć ognisk wyznaczono w styczniu br. w Starym Uścimowie, w powiecie lubartowskim

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka, w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się dwa stada o łącznej liczbie około 42 tys. sztuk drobiu.

Kolejne, dziewiętnaste ognisko w tym półroczu, wykryto w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymującym 195 kur. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Stary Wielisław, w gminie Kłodzko, powiat kłodzki, woj. dolnośląskie. 

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI. Wokół ognisk choroby w promieniu 10 km zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone.

W 2020 roku wykryto w Polsce 51 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.


ksz, oprac. na podst. GLW, UW w Lublinie
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 00:11