StoryEditor

Pierwsze ognisko grypy ptaków w woj. warmińsko-mazurskim, kolejne w woj. lubuskim

Sytuacja epidemiologiczna dot. grypy ptaków w Polsce z dnia na dzień się pogarsza. Znów ogniska choroby wyznaczono w dużych, komercyjnych fermach. Kolejne kilkadziesiąt tysięcy sztuk przeznaczono do uboju...
12.02.2024., 18:00h

Na mapie HPAI prowadzonej przez Główny Inspektorat Weterynarii pojawiły się dwa nowe punkty wskazujące ogniska grypy ptaków nr. 11 i 12. Wirus ponownie zaatakował w woj. lubuskim, ale również w woj. warmińsko-mazurskim. To pierwsze ognisko w tym roku w tej okolicy. Tak duży rozrzut ognisk i tak szybki rozwój choroby nie wróży nic dobrego dla sektora drobiarskiego w Polsce. 

Ogniska grypy ptaków w Polsce

Do 12.02.2024 wyznaczono 12 ognisk grypy ptaków, w których wybito w sumie prawie 280 tys. ptaków. Wirus HPAI atakuje w tym roku same gospodarstwa komercyjne, w których utrzymywane jest od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ptaków. 

  • Ognisko 11/2024 wyznaczono w gospodarstwie komercyjnym, gdzie utrzymywano 10 050 indyków rzeźnych. Ferma znajduje się w woj. wwarmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim w gminie Iława w miejscowości Dziarny. 
  • Ognisko 12/2024 wyznaczono w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 35 577 indyków rzeźnych. Gospodarstwo znajduje się w woj. lubuskie w powiecie gorzowskim, gminie Deszczno w miejscowości Glinki. 

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o 9. ognisku również w gminie Deszczno. 

image

Mapa grypy ptaków (GIW)

FOTO: GIW

Grypa ptaków zaatakowała w tym roku już w 7 województwach. W UE wyznaczono w sumie 51 ognisk w 2024 r. z czego najwięcej w Polsce. W ubiegłym roku wyznaczono 68 ognisk HPAI w Polsce. 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 20:05