StoryEditor

Izydory 2023: BGD Lab - Novobakt AzoFosfo

Podczas tegorocznej gali wręczenia nagród w plebiscycie Izydory 2023 statuetkę Izydora w kategorii Rolnictwo Zrównoważone decyzją rolników otrzymała firma BGD Lab, za zgłoszony mikrobiologiczny stymulator wzrostu roślin Novobakt AzoFosfo.
12.11.2023., 09:00h

Novobakt AzoFosfo – co zawiera?

Mikrobiologiczny stymulator, zwiększający dostępność składników pokarmowych z powietrza i gleby to preparat od firmy BGD Lab – Novobakt AzoFosfo.

Novobakt AzoFosfo zawiera wyselekcjonowane szczepy bakterii, które wyróżniają właściwości wiązania azotu z powietrza oraz uruchamiania niedostępnego fosforu z gleby. Dzięki nim zarówno azot, jak i fosfor staje się łatwiej przyswajalny dla rośliny.

Wiązanie azotu z powietrza i uwalnianie zablokowanego fosforu

Za wiązanie azotu z powietrza odpowiadają dwie bakterie:

  • Azotobacter chroococcum,
  • Azospirillum lipoferum.

Natomiast Bacillus megaterium - specjalizuje się w rozpuszczaniu i uwalnianiu wcześniej zblokowanego fosforu w glebie. Przekształca go przy pomocy wydzielanych enzymów i związków organicznych do form, które są dostępne dla rośliny.

Dodatkowo bakterie mogą uwolnić także fosfor z nawozów mineralnych, które wykazują mniejszą rozpuszczalność tego pierwiastka.

Liofilizowane bakterie Azotobacter chroococcum (AZ01) Azospirillum lipoferum (ASL01), Bacillus megaterium (BM01), o łącznej koncentracji nominalnej 2 x 109 jtk/g.

Bernat Patrycja

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 21:45