StoryEditor

Ukraina zgadza się na regionalizację w sprawie rzekomego pomoru drobiu

Po wykryciu w Polsce pierwszego od 50 lat ogniska rzekomego pomoru drobiu nasi sąsiedzi nałożyli na polskich producentów restrykcje handlowe. Dyskusje w celu zniesienia zakazu importu przyniosły skutek, jednak nie dla wszystkich produktów.
07.08.2023., 16:08h

Wycofany zakaz importu drobiu

Po wykryciu pierwszego ogniska rzekomego pomoru drobiu w kraju Ukraina wprowadziła całkowity zakazu importu drobiu, w związku z którym od 16 lipca 2023 r. nie przewożono na terytorium wschodniego sąsiada drobiu, jaj i innych produktów drobiowych. Podobnie do Ukraińców zachowała się Białoruś, która również nałożyła na Polskę zakaz, jednak wyłącznie regionalny.

Jest zgoda Ukrainy na regionalizację 

31 lipca br. odbyła się wideokonferencja szefów służb weterynaryjnych Polski i Ukrainy na temat warunków uznania regionalizacji przy wystąpieniu rzekomego pomoru drobiu w Polsce, której efektem stało się uznanie 4 sierpnia br. przez właściwą ukraińską służbę regionalizacji.

Dla jakich produktów drobiowych wprowadzono regionalizację?

Ukraina zniosła zakaz importu wobec:

  • jaj wylęgowych,
  • żywego drobiu,
  • nieprzetworzonych produktów z drobiu,
  • nieprzetworzonych surowców z drobiu.

Obecnie z Polski nie mogą być importowane wyłącznie produkty z obszarów dotkniętych wirusem rzekomego pomoru drobiu wyznaczonych przez kompetentny organ Rzeczypospolitej Polskiej. Co ciekawe, Główny Inspektorat Weterynarii nie poinformował w swoim komunikacie o tym, by regionalizacją zostały objęte również jaja konsumpcyjne.

Których produktów drobiowych nie dotyczą restrykcje?

Więcej przeczytasz na tygodnik-rolniczy.pl!

Justyna Czupryniak, TPR
fot. EnvatoElements, Canva

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 04:51