StoryEditor

Wielkopolska – grypa ptaków w zagłębiu drobiarskim

Niestety po ostatnim potwierdzeniu grypy ptaków na Lubelszczyźnie, wysoce zjadliwy wirus pojawił się na ogromnej fermie kur niosek w Wielkopolsce. Problem jest poważny, bo w okolicy zlokalizowane są wielkotowarowe fermy drobiu... 
02.01.2020., 22:01h
Dzisiaj informowaliśmy o potwierdzonych ogniskach grypy ptaków na Lubelszczyźnie. Późnym wieczorem (2.01.2019 r.) dotarły do nas informacje, że wysoce zjadliwy wirus zaatakował także w Wielkopolsce. W miejscowości Topola-Osiedle w gm. Przygodzie w powiecie ostrowskim wykryto wirus grypy ptaków na fermie kur nieśnych. 

W kurniku utrzymywanych jest 38 tys. kur niosek produkujących jaja konsumpcyjne. W pobliżu znajduje się kolejna ferma, na której utrzymywane jest 27 tys. szt drobiu, które najprawdopodobniej również zostaną zlikwidowane, ze względów prewencyjnych. Obecnie trwa zabezpieczenie odpowiedniej ilości dwutlenku węgla, przy pomocy którego nastąpi uśpienie ptaków. 

Jutro o godz. 9.00 zbierze się Powiatowy Sztab Kryzysowy odnośnie kolejnych działań, które należy podjąć, aby zabezpieczyć okoliczne fermy. Podobnie jak w przypadku pierwszego ogniska, wyznaczone zostaną strefy  – w promieniu 3 km obszar zapowietrzony i 7 km obszar zagrożony, w których zostaną wprowadzone restrykcje.

Aktualizacja 3.01.2020 godz. 7:30

Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zwołał sztab kryzysowy dziś na godz. 11:00 w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 13:59