StoryEditor

Wybito 9 tys. kaczek w ognisku i 11 tys. szt. w okolicy! Wielkopolscy drobiarze w opałach

W sobotę wyznaczono ognisko grypy ptaków w woj. wielkopolskim. W konsekwencji prewencyjnie wybito kolejne 11 tys. ptaków. Gdzie doszło do zakażenia?
19.02.2024., 15:37h

GIW podał, że 17.02.2024 wyznaczono 16. ognisko grypy ptaków w tym roku. Wirusa wykryto w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 9 601 kaczek reprodukcyjnych. Gospodarstwo znajduje się w woj. wielkopolskim, w powiecie ostrowskim w miejscowości Skrzebowa (gmina Raszków). O ogniskach grypy ptaków przeczytasz TUTAJ. 

Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu poinformował, że właściciel fermy, gdzie wykryto wirusa ma jeszcze trzy inne obiekty, w których utrzymywane są ptaki. Podjęto decyzję o likwidacji wszystkich ptaków (w sumie około 21 tys.) we wszystkich fermach, ze względu na wysokie ryzyko dla innych gospodarstw w okolicy. Warto dodać, że jest to jedno z największych zagłębi zajmujących się produkcją kaczki rzeźnej.  

image

GIW podał, że 17.02.2024 wyznaczono 16. ognisko grypy ptaków w tym roku. Wirusa wykryto w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 9 601 kaczek reprodukcyjnych. Gospodarstwo znajduje się w woj. wielkopolskim, w powiecie ostrowskim w miejscowości Skrzebowa (gmina Raszków). 

FOTO: GIW

W Polsce wyznaczono już 16 ognisk HPAI, z czego 4 w woj. wielkopolskim, w powiatach; szamotulskim, międzychodzkim, konińskim i ostrowskim. W gospodarstwach wybito ponad 35 tys. szt drobiu. W całym kraju wybito w związku z wyznaczeniem ognisk grypy ptaków 375 025 sz. drobiu. 

Komisja ds. produkcji zwierzęcej podjęła pierwsze inicjatywy

18 grudnia 2024 r., II Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VII kadencji powołało Komisję do Spraw Produkcji Zwierzęcej. Jedną z pierwszych decyzji, które podjęto podczas komisji dotyczy grypy ptaków. 

Komisja planuje zainterweniować w sprawie rekompensat dla producentów drobiu, którzy musieli czasowo zaprzestać produkcji w wyniku pojawienia się w ich okolicy ogniska ptasiej grypy.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 17:53