StoryEditor

Zachodniopomorskie znów z ogniskiem grypy ptaków. Jak wygląda mapa?

16 października wyznaczono kolejne ognisko grypy ptaków. Tym razem w woj. zachodniopomorskim, to już 3. ognisko w tym roku w tym województwie i 62 w tym roku w Polsce. 
18.10.2023., 10:10h
Sezon jesienno-zimowy sprzyja wędrówkom ptaków, a to zwykle zwiększa ryzyko zachorowalności przez drób fermowy na wysoce zjadliwą grypę ptaków. W Polsce dotychczas wyznaczono 62 ogniska grypy ptaków, w tym trzy właśnie w woj. zachodniopomorskim (powiat gryfiński i gryficki). Niestety gdy spojrzymy na mapę przypadków grypy ptaków, łatwo zauważyć żółte punkty rozsiane po całej Polsce (138 przypadków grypy ptaków). Świadczy to o tym, że wirus w ciągu całego roku jest obecny w środowisku dzikiego ptactwa, a ponadto występuje praktycznie w całym kraju. Walka z HPAI może być trudna w takim wypadku. 

Mapa grypy ptaków. Źródło: GIW

62. ognisko grypy ptaków

62. ognisko grypy ptaków wyznaczono w gospodarstwie, gdzie drób utrzymywany jest w chowie przyzagrodowym, a rolnik utrzymywał 80 szt. drobiu. Gospodarstwo znajduje się w powiecie gryfickim w gminie Płoty w miejscowości Wytok. Pozostałe dwa ogniska choroby wyznaczono w lutym br. w miejscowości Borzym w powiecie gryfińskim. 

Na razie nie widać drastycznego wzrostu liczby ognisk w UE, bo do dzisiaj wyznaczono 380 ognisk choroby i sezon jeszcze na dobre się nie rozpoczął. Niestety trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tak duże rozprzestrzenienie w Polsce grypy wśród dzikiego ptactwa nie wróży spokojnej jesieni i zimy... 

oprac. dkol na podst. GIW
Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 11:44