StoryEditor

Animex Foods walczy z koronawirusem. Kolejny przypadek COVID-19 w Starachowicach

W zakładach mięsnych Animex Food w Starachowicach liczba osób, u których wykryto przypadki koronawirusa zwiększyła się do 85 (75 pracowników zakładu oraz 10 pracowników firm zewnętrznych). Firma, zachowując ścisły reżim sanitarny, kontynuuje produkcję.

Rzecznik prasowy Animex Foods Łukasz Dominiak poinformował, że zgodnie z przyjętymi od samego początku stanu epidemicznego, wewnętrznymi procedurami prewencyjnymi, w zakładzie produkcyjnym w Starachowicach, prowadzone są badania pracowników pod kątem wykrycia koronawirusa. W wykonanych dotychczas badaniach większość wyników okazała się negatywna, co świadczy o braku zakażenia u tych osób.

Niezależnie od powyższego, Zarząd Animex Foods w porozumieniu z władzami lokalnymi i regionalnymi, a także przy ścisłej współpracy z inspekcją sanitarną, podjął decyzję o wdrożeniu kolejnego etapu działań zapobiegawczych, polegających na rozszerzeniu liczby badanych osób o następne grupy pracowników zakładu produkcyjnego w Starachowicach.Testy wykonywane są wyłącznie w akredytowanych laboratoriach zatwierdzonych przez resort zdrowia

Jak pandemia koronawirusa rozwijała się w zakładach mięsnych w Starachowicach?

3 czerwca – a zakładach Animex Food potwierdzono 84 zakażenia, w tym 10 dotyczyło pracowników firm zewnętrznych. Pomoc zakładowi zaoferował wojewoda świętokrzyski, który zaproponował uruchomienie punktu pobrań wymazów do testów w kierunku koronawirusa w samych zakładach lub w ich pobliżu.

1 czerwca – w zakładach mięsnych potwierdzono 77 zakażeń, z czego 10 dotyczyło pracowników firm zewnętrznych. Na kwarantannę skierowano 200 osób pracujących w zakładach w Starachowicach. Animex Foods powołał sztab kryzysowy.

29 majarzecznik firmy Animex Foods poinformował o siedmiu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem wśród pracowników firmy. Łącznie zakażonych było 60 osób, z czego 6 z nich to pracownicy firm zewnętrznych współpracujących z Animeksem.

28 majaSanepid poinformował o 50 zakażonych pracowników firmy i 5 osobach z ich rodzin. Na kwarantannie pozostawało 360 osób.

27 maja  rano liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem wśród pracowników wzrosła do 38. Wieczorem tego dnia do Sanepidu wpłynęło kolejnych kilkanaście wyników badań potwierdzających zakażenie u mieszkańców powiatu.

25 maja – potwierdzono następne 33 przypadki COVID-19 u pracowników firmy, 350 osób z ich otoczenia zostało objętych kwarantanną.

21 maja – wśród pracowników objętych kwarantanną potwierdzono 4 zakażenia. Na kwarantannę skierowano 100 pracowników i ich otoczenie. Do domów odesłano również wszystkich powyżej 60 roku życia oraz z chorobami przewlekłymi.

15 maja – pierwszy przypadek zakażenia u pracownika zajmującego się spedycją wyrobów. Na kwarantannę skierowano 36 osób.

fot. envanto

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 22:22