StoryEditor

10. i 11. ognisko ASF prawie pewne. Na Podlasiu dramat!

Na Podlasiu pojawiły się kolejne dwa ogniska ASF w okolicach pomiędzy miejscowością Wysokie Mazowieckie a gospodarstwem w gminie Zambrów – wynika z niepotwierdzonych jeszcze informacji. To już 10. i 11. ognisko wykryte u świń w Polsce. Sytuacja staje się dramatyczna.
11.08.2016., 14:08h

Jak dowiedziała się redakcja top agrar Polska, nieoficjalnie mówi się o 10. i 11. przypadku ASF u świń w dwóch gospodarstwach w miejscowościach zlokalizowanych pomiędzy wcześniejszymi ogniskami ASF na Podlasiu. Jedno z ognisk jest zlokalizowane w miejscowości Miodusy Wielkie (w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Wysokie Mazowieckie), natomiast drugie w miejscowości Truskolasy-Lachy (w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Sokoły). Obydwa gospodarstwa położone są w obszarze ochronnym w strefie żółtej. Wielkość stad w tych gospodarstwach nie jest jeszcze znana. Wszystkie dotychczasowe ogniska wykryte są na terenie województwa Podlaskiego.

Sytuacja jest poważna i zarazem dramatyczna. W rejon nowych ognisk ściągniętych zostanie około 50 lekarzy weterynarii z całej Polski – wynika z informacji, które zdobyła redakcja top agrar Polska.

Za rosnąca liczbę zarażonych stad na Podlasiu odpowiada najprawdopodobniej handlarz, który sprzedawał prosięta bez odpowiedniej dokumentacji. Niestety, winę ponoszą również Ci hodowcy, którzy zakupili zwierzęta od nieuczciwego handlarza. Rolnicy skuszeni niską stawką przyjęli do swoich gospodarstw prosięta, których pochodzenia do końca nie znali. Okazuje się, że mogły one pochodzić z okolic Hajnówki, gdzie wcześniej stwierdzono ASF.
Nieuczciwego handlarza już zidentyfikowano. Aktualnie trwa dochodzenie, ile dokładnie prosiąt sprzedał i do jakich miejscowości.

Przypominamy, że 8. ognisko choroby stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Wysokie Mazowieckie, w powiecie wysokomazowieckim, natomiast 9. – w gminie Zambrów, w powiecie zambrowskim, województwo podlaskie. Obydwa gospodarstwa, w których wyznaczono ogniska choroby, położone są w obszarze zagrożonym, wyznaczonym przez Wojewodę Podlaskiego w związku z piątym ogniskiem ASF, w którym obowiązuje zakaz wyprowadzania świń z gospodarstw.  W gospodarstwach tych wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby. Ze wstępnych ustaleń dochodzenia epizootycznego wynika, że wysoce prawdopodobne jest powiązanie obu ognisk z wystąpieniem choroby w gospodarstwie położonym w gminie Choroszcz (7 ognisko ASF)

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa, wystąpił do premier Beaty Szydło z wnioskiem o powołanie Międzyresortowego Zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.                      

dj

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 09:07