Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF: 14. przypadek pomoru w stadzie świń

Obrazek

Sytuacja na wschodzie Polski coraz bardziej się komplikuje. Służby weterynaryjne potwierdziły informację o wystąpięniu kolejnego, 14 już ogniska afrykańskiego pomoru świń w stadzie trzody chlewnej.

Bartłomiej Czekała19 sierpnia 2016, 22:38

Jak informuje Inspekcja Weterynaryjna,  tym razem ASF wykryto w gospodarstwie położonym w gminie Leśna Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo to znajduje się w obszarze zapowietrzonym ustanowionym wokół trzynastego ogniska ASF. Chorobę  stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 19 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach,

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko choroby, utrzymywana była tylko 1 świnia. Wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby i utylizacją zwierzęcia. Niepokojące jest jednak to, że jest to kolejny przypadek pomoru stwierdzony poza granicami województwa podlaskiego, a konkretnie w woj. lubelskim. Służby weterynaryjne obawiają się, aby wirus nie rozprzestrzeniał się w głąb kraju, stąd wzmorzona w ostatnich dniach koordynacja działań lekarzy weterynarii, policjantów, inspektorów transportu drogowego oraz strażaków. 

oprac. bcz na podstawie GIWPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)