Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl

ASF na fermie trzody Hajnówce

Obrazek

Weterynaria stwierdziła wystąpienie ogniska afrykańskiego pomoru świń ASF w gospodarstwie liczącym 292 zwierząt, położonym w gminie Hajnówka na Podlasiu.

 

dr Piotr Łuczak24 czerwca 2016, 15:27

Ognisko ASF zostało stwierdzone w gospodarstwie utrzymującym trzodę znajdującym się na obszarze objętym ograniczeniami, w którym już obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń. Jest to czwarte ognisko choroby u świń od 17 lutego 2014 r., czyli od stwierdzenia pierwszego przypadku ASF u dzików. Ostatnie ognisko u świń stwierdzono 
29 stycznia 2015r. w powiecie białostockim.

Wojewoda Podlaski powołał sztab kryzysowy w ramach Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, a Inspekcja Weterynaryjna oraz inne służby, na poziomie powiatu i województwa, wdrożyły odpowiednie procedury prawne w celu jak najszybszego zwalczenia ogniska choroby. 

Informacje o kolejnych działaniach  podejmowanych w związku wystąpieniem ogniska będą podawane na  bieżąco przez Głównego Lekarza Weterynarii. Resort przypomina wszystkim hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia gospodarstw przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF na tereny prowadzonych hodowli. 

Na podstawie informacji MRiRW opr. pł

 

Fot. Łuczak

 


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy