Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

ASF na fermie trzody Hajnówce

Obrazek

Weterynaria stwierdziła wystąpienie ogniska afrykańskiego pomoru świń ASF w gospodarstwie liczącym 292 zwierząt, położonym w gminie Hajnówka na Podlasiu.

 

dr Piotr Łuczak24 czerwca 2016, 15:27

Ognisko ASF zostało stwierdzone w gospodarstwie utrzymującym trzodę znajdującym się na obszarze objętym ograniczeniami, w którym już obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń. Jest to czwarte ognisko choroby u świń od 17 lutego 2014 r., czyli od stwierdzenia pierwszego przypadku ASF u dzików. Ostatnie ognisko u świń stwierdzono 
29 stycznia 2015r. w powiecie białostockim.

Wojewoda Podlaski powołał sztab kryzysowy w ramach Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, a Inspekcja Weterynaryjna oraz inne służby, na poziomie powiatu i województwa, wdrożyły odpowiednie procedury prawne w celu jak najszybszego zwalczenia ogniska choroby. 

Informacje o kolejnych działaniach  podejmowanych w związku wystąpieniem ogniska będą podawane na  bieżąco przez Głównego Lekarza Weterynarii. Resort przypomina wszystkim hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia gospodarstw przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF na tereny prowadzonych hodowli. 

Na podstawie informacji MRiRW opr. pł

 

Fot. Łuczak

 Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)