Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

ASF: Pomór w dużej chlewni!

07.07.2017

Drukuj

ASF: Pomór w dużej chlewni!

Artykuł dostępny

Potwierdzamy nieoficjalne doniesienia o pojawieniu się pomoru w dużej chlewni. Jak poinformował w rozmowie z naszą redakcją Henryk Grabowski – wojewódzki lekarz weterynarii w Białymstoku – to prawda. ASF wybuchł w tuczarni mieszczącej nieco ponad 1000 zwierząt. Gospodarstwo, w którym badaniami laboratoryjnymi potwierdzono ASF znajduje się w gm. Goniądz w pow. monieckim.

r e k l a m a– W gospodarstwie tym znajdują się świnie gotowe do sprzedaży, ważące ponad 100 kg – mówi Grabowski. – W przyszłym tygodniu miały być sprzedane do ubojni. Zwierzęta pochodzą z hodowli krajowej.

Sytuacja jest niepokojąca. Zdaniem Grabowskiego tuczarnia spełnia obowiązujące zasady bioasekuracji, tzn. jest ogrodzona siatką, posiada maty dezynfekcyjne w bramach i wejściach do budynków.

Należy jednak pamiętać, że z powiatu monieckiego, który jest zagłębiem świńskim, od miesiąca dochodzą niepokojące sygnały, świadczące o tym, że wirus zadomowił się w chlewniach. To już czwarte ognisko w ciągu 4 tygodni z tym że poprzednie były mniej liczne.

Zdaniem służb weterynaryjnych należy liczyć się z tym, że mogą pojawić się kolejne ogniska. Ponadto niemal nie ma tygodnia, aby weterynaria nie odnotowywała nowych przypadków ASF u dzików w tamtejszym terenie. Oznacza to, że presja wirusa z środowiska jest duża.  aku

Read more in the premium version

article icon

Rzepak: w całym kraju poniżej 1500 zł/t

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii