Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl

ASF pustoszy Kampinos

Obrazek

To już 305 przypadków ASF u dzików w tym roku. Najwięcej zwierząt, u których wykryto wirus ASF odstrzelono na Warmii i Mazurach, a największą ilość padłych sztuk znaleziono na Mazowszu.  

Dorota Kolasińska11 lutego 2019, 12:49
Główny Lekarz Weterynarii poinformował w komunikacie o wystąpieniu 2019/233 – 2019/305 przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików. 

Najwięcej padłych dzików znaleziono na Mazowszu, bo aż 93 szt., ale odstrzelono jedynie jedną sztukę (u której wykryto wirus). Największe nasilenie choroby występuje w Kampinosie i w okolicach Tarczyna na Mazowszu. W jednej lokalizacji znaleziono aż 24 sztuki. Na Warmii i Mazurach znaleziono 17 padłych sztuk, ale odstrzelono najwięcej (9 szt.) ze wszystkich województw, w których wykryto dotychczas ASF u dzików.

Na Podlasiu odstrzelono 2 dziki, a na Lubelszczyźnie 6. Najmniej padłych dzików znaleziono w województwie lubelskim (7) i na Podlasiu (10). 

Do końca ubiegłego roku wykryto 3347 przypadków ASF, co nie zawsze jest związane z liczbą odnalezionych dzików. Bardzo często zdarza się tak, że w jednym siedlisku znajdowanych jest kilka padłych sztuk.

W analogicznym okresie (do połowy lutego) 2018 roku odnotowano 450 przypadków ASF. W Polsce od momentu pojawienia się afrykańskiego pomoru świń dotychczas wykryto 3650 przypadków ASF. Aktualna mapa ASF znajduje się TUTAJ

dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy