Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

ASF w mieście portowym w Afryce

Obrazek

Narodowe Laboratorium Weterynaryjne Ghany potwierdziło, że testy przeprowadzone na próbkach pobranych z gospodarstw w Regionie Zachodnim dały wynik pozytywny dotyczący afrykańskiego pomoru świń. 

Dorota Kolasińska11 września 2019, 09:56
Zgłoszono, że w mieście portowym Sekondi-Takoradi, gminie Effia-Nkwanta padło 56 świń.

Potwierdzono, że przyczyną był afrykański pomór świń. Wybuch ogniska zaobserwowano w momencie dystrybucji znacznej liczby świń do portu. Kierownik laboratorium weterynaryjnego Takoradi dr Theophilus Odoom zapewnił miłośników wieprzowiny, że chociaż ASF powoduje wysoką śmiertelność u świń, nie ma wpływu na ludzi.

Wieprzowina staje się coraz bardziej popularna wśród Ghańczyków, szczególnie na obszarach miejskich, można ją znaleźć w najbardziej popularnych miejscach rozrywki.

Jeden z rolników Kwame Andoh, właściciel fermy (350 szt.) w Axim w regionie zachodnim ma widok na port Takoradi.

– Biznes jest dobry. Nie spodziewam się, że wybuch ASF spowoduje wiele problemów na rynku. Na wybuch choroby są narażone małe gospodarstwa w tej okolicy. Duże z kolei znajdują się dość daleko stąd, na północny zachód – mówi rolnik. Ostatnia zgłoszona epidemia ASF w Ghanie miała miejsce na Wybrzeżu Przylądkowym w Regionie Centralnym w lipcu 2018 r. Wówczas zabito 898 świń. 

Wczesną diagnozę choroby ułatwiło laboratorium weterynaryjne w Akrze, utworzone przy wsparciu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Nowoczesne urządzenia diagnostyczne i szkoleniowe AVL są również udostępniane innym krajom afrykańskim.

Oprac. dkol na podst. thepigsite.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)