Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl

ASF w mieście portowym w Afryce

Obrazek

Narodowe Laboratorium Weterynaryjne Ghany potwierdziło, że testy przeprowadzone na próbkach pobranych z gospodarstw w Regionie Zachodnim dały wynik pozytywny dotyczący afrykańskiego pomoru świń. 

Dorota Kolasińska11 września 2019, 09:56
Zgłoszono, że w mieście portowym Sekondi-Takoradi, gminie Effia-Nkwanta padło 56 świń.

Potwierdzono, że przyczyną był afrykański pomór świń. Wybuch ogniska zaobserwowano w momencie dystrybucji znacznej liczby świń do portu. Kierownik laboratorium weterynaryjnego Takoradi dr Theophilus Odoom zapewnił miłośników wieprzowiny, że chociaż ASF powoduje wysoką śmiertelność u świń, nie ma wpływu na ludzi.

Wieprzowina staje się coraz bardziej popularna wśród Ghańczyków, szczególnie na obszarach miejskich, można ją znaleźć w najbardziej popularnych miejscach rozrywki.

Jeden z rolników Kwame Andoh, właściciel fermy (350 szt.) w Axim w regionie zachodnim ma widok na port Takoradi.

– Biznes jest dobry. Nie spodziewam się, że wybuch ASF spowoduje wiele problemów na rynku. Na wybuch choroby są narażone małe gospodarstwa w tej okolicy. Duże z kolei znajdują się dość daleko stąd, na północny zachód – mówi rolnik. Ostatnia zgłoszona epidemia ASF w Ghanie miała miejsce na Wybrzeżu Przylądkowym w Regionie Centralnym w lipcu 2018 r. Wówczas zabito 898 świń. 

Wczesną diagnozę choroby ułatwiło laboratorium weterynaryjne w Akrze, utworzone przy wsparciu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Nowoczesne urządzenia diagnostyczne i szkoleniowe AVL są również udostępniane innym krajom afrykańskim.

Oprac. dkol na podst. thepigsite.com

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy