StoryEditor

ASF za trzy lata w Wielkopolsce?

Naukowcy dwoją się i troją w badaniach nad wynalezieniem szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Niektórzy jednak skupili swoje działania na szybkości rozprzestrzeniania się i ścieżkach transmisji choroby. 
28.06.2018., 15:06h

Podczas IPVS – Światowego Kongresu Weterynaryjnego w Chinach dr. Andrzej Krzysztof Jarynowski z Instytutu Badań Interdyscyplinarnych z Wrocławia zaprezentował pracę dotyczącą modelowania matematycznego rozprzestrzeniania się ASF w Europie Środkowo-Wschodniej za pomocą analizy ognisk oraz potencjalnych ścieżek transmisji.

Mimo, że choroba występuje od 2014 roku to w 2017 przekroczyła krytyczną stopę reprodukcji epidemii i znacznie przyśpieszyła tempo rozprzestrzenienia. Obecny model przewiduje, że Wielkopolska zostanie zainfekowana w niecałe 3 lata, przy czym najprawdopodobniejszą ścieżką transmisji wydaje się być dalekozasięgowy skok (jak to miało miejsce w Warszawie). Ponadto wydaje się, że korytarz przez Kujawy jest najszybszą ścieżką dla propagacji choroby na zachód.

Podczas tego samego Kongresu dr Maciej Frant z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach przedstawił doniesienie prof. Grzegorza Woźniakowskiego na temat nowatorskiej metody molekularnej umożliwiającej modyfikaję wirusa ASF. Potencjalnie metoda ta otwiera nowe możliwości atenuacji ASFV i tworzenie szczepionek przeciw tej chorobie.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 14:31