Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

BASF ma 150 lat

Obrazek
Firma BASF to obecnie największa firma chemiczna na świecie – powiedział dr Dirk Elvermann, prezes BASF Polska (na zdjęciu w tle) podczas konferencji prasowej zorganizowanej 12 maja z okazji 150-lecia firmy. Sprzedaż na koniec 2014 r. przekroczyła kwotę 74 mld. €.
Tomasz Czubiński14 maja 2015, 15:28

Historia firmy wiąże się z odkryciem  9 lat wcześniej przez Anglika Henry‘ego Williama Perkina – moweiny, czyli barwnika uzyskiwanego ze smoły węglowej. Ten wynalazek dał do myślenia niemieckiemu właścicielowi wytwórni gazu koksowniczego – Friedrichowi Engelhornowi, u którego smoła stanowiła produkt uboczny. Wkrótce opracowano metodę wytwarzania kolejnych barwników: fuksyny i aniliny. 6 kwietnia 1865 r. powstaje działająca w Mannheim nad Renem spółka akcyjna Badische Anilin- & Sodafabrik (stąd skrót BASF).

Obecnie firma BASF to światowy lider przemysłu chemicznego. Chociaż naszym rolnikom znana jest z wielu środków ochrony roślin, w tym fungicydów: np. Adexar Plus, Capalo, Osiris, insektycydów: Fastac Active, herbicydów: Biathlon 4D i  regulatorów wzrostu: Caryx, Medax top, to obecnie jej główna działalność to chemia budowlana, tworzywa sztuczne i motoryzacja. W 2014 r. firma zatrudniała na świecie około 113 tys. pracowników.

W naszym kraju firma od kilki lat dynamicznie rozwija się i zatrudnia nowych pracowników. Ma to związek szczególnie z budową fabryki katalizatorów samochodowych w Środzie Śląskiej.

– Produkcja pewnych artykułów musi mieć miejsce niedaleko rynków zbytu i dlatego nie można przenosić jej w całości na daleki wschód – uzasadniał Dirk Elvermann tworzenie nowych fabryk w krajach rozwiniętych jak w Polsce czy w USA. 

W dziedzinie rolnictwa firma planuje połączenie metod chemicznych ochrony roślin z naturalnymi procesami odporności i lepszego wykorzystania zasobów środowiska, w tym wody. Ponadto prowadzone będą dalej badania nad zieloną biotechnologią, jednak ze względu na opór społeczny wykorzystywane one będą poza Europą.  tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)