Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Co z odszkodowaniami dla rolników i szczepieniami przeciwko ASF?

Ministerstwo rolnictwa zdało w Sejmie raport ze zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Dostało się Polskiemu Związkowi Łowieckiemu za opieszałość w odstrzale dzików. Dowiedzieliśmy się także, że nie wszyscy rolnicy dostaną odszkodowania za ASF. Trwają też prace nad szczepionką na wirusa, ale kiedy się zakończą nie wiadomo.

wk20 lipca 2021, 12:15

Podczas poniedziałkowego wieczornego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa przedstawiono informację na temat aktualnej sytuacji związanej z afrykańskim pomorem świń w Polsce oraz prowadzonych działań przez Inspekcję Weterynaryjną.   

Wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński powiedział, że prawie wszystkie przypadki ASF to efekt „przyjście wirusa z lasu” i stąd potrzeba kontynuowania odstrzałów sanitarnych. Ale z tym jest problem ponieważ zdaniem resortu rolnictwa Polski Związek Łowiecki nie radzi sobie z wykonywaniem tych zadań. – Polski Związek Łowiecki nic nie robi i stał się sojusznikiem ekologów. Nie jest zdolny podjąć działań o znaczeniu fundamentalnym dla racji stanu – powiedział wiceminister Sz. Giżyński.


Pozostało 89 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu. Skorzystaj ze specjalnej oferty i dołącz do grona czytelników Strefy Premium już teraz!

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ