Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Potwierdzono 98. ognisko ASF w stadzie świń

Kolejne złe wieści dotarły do nas. Tym razem z Podkarpacia, gdzie wykryto 98. w tym roku ognisko ASF w stadzie świń.

Bartłomiej Czekała2 października 2020, 14:55
Główny Lekarz Weterynarii wydał dziś komunikat o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 98. w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń. Komunikat wydano po otrzymaniu wyników badań z 30 września br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Jak informuje GIW, ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 27 świń, położonym w miejscowości Wola Buchowska, gmina Jarosław, powiat jarosławski, województwo podkarpackie, tj. na obszarze wymienionym w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

We wspomnianym gospodarstwie zostały już wdrożone wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

CZYTAJ WIĘCEJ O ASF W POLSCE!

oprac. bcz na podst GIW

Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ