Reklama zniknie za 11 sekund

Już 70 ognisk ASF w Polsce

Obrazek

Główny Lekarz Weterynarii informuje o kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń w chlewniach, oraz następnych przypadkach zakażonych dzików. Choroba nie zwalnia. 

Aneta Lewandowska10 sierpnia 2017, 11:26

Kolejne ogniska w chlewniach 

 • Sześćdziesiąte szóste ognisko ASF potwierdzono wynikami badań otrzymanych 3 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń, położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym (obszar określony w części I załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 • Sześćdziesiąte siódme ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 4 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 świń, położonym w gminie Jedwabne, w powiecie łomżyńskim, w województwie podlaskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym.
 • Sześćdziesiąte ósme ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 4 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w gminie Włodawa, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym 
 • Sześćdziesiąte dziewiąte ognisko ASF potwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 5 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 136 świń, położonym w gminie Hanna, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym.
 • Siedemdziesiąte ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 6 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 świnie, położonym w gminie Podedwórze, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym.
W gospodarstwach, w których wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
To już 47 ognisk w 2017 roku. 

Kolejne przypadki u dzików

 • 431 przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Stawiszcze (gmina Czeremcha, powiat hajnowski, województwo podlaskie), w odległości ok. 1 km od granicy polsko - białoruskiej.
 • 432 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Michałki (gmina Rokitno, powiat bialski, województwo lubelskie), w odległości ok. 14 km od granicy polsko - białoruskiej.
 • 433 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Woskrzenice Duże (gmina Biała Podlaska, powiat bialski, województwo lubelskie), w odległości ok. 19 km od granicy polsko - białoruskiej.
 • 434 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Dobropol (gmina Włodawa, powiat włodawski, województwo lubelskie), w odległości ok. 6 km od granicy polsko - białoruskiej.
 • 435 przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Witulin (gmina Leśna Podlaska, powiat bialski, województwo lubelskie), w odległości ok. 17 km od granicy polsko - białoruskiej.
 • 436 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Międzyrzec Podlaski (gmina Międzyrzec Podlaski, powiat bialski, województwo lubelskie), w odległości ok. 39 km od granicy polsko - białoruskiej.
 • 437 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Walinna (gmina Komarówka Podlaska, powiat radzyński, województwo lubelskie), w odległości ok. 37 km od granicy polsko - białoruskiej.


Nie  ma wątpliwości, że działania związane z likwidacją choroby są nieskuteczne. Rolnicy z Podlasia apelują o podjęcie zdecydowanych kroków (czytaj TUTAJ), a polski rząd cały czas tylko rozmawia o problemie, tym razem na Ukrainie (czytaj TUTAJ)

Czy czeka nas taka sytuacja jak ta, która panuje obecnie u naszych wschodnich sąsiadów?
al


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)