Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Kolejne ogniska ASF - zbliżamy się do setki

Obrazek

Dziewięćdziesiąt pięć ognisk afrykańskiego pomoru świń w polskich chlewniach nie wróży dobrze ani hodowli, ani handlowi zagranicznemu. Bośnia i Hercegowina jest kolejnym państwem, które wprowadziło zakaz eksportu z zagrożonych województw.

Aneta Lewandowska11 września 2017, 14:06
Stan epidemii na 8 września nie wygląda dobrze: mamy w Polsce już 95 ognisk choroby.
 • Dziewięćdziesiąte czwarte ognisko (a siedemdziesiąte pierwsze w tym roku) potwierdzono wynikami badań otrzymanych w dniu 3 września br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF - Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń, położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 • Dziewięćdziesiąte piąte ognisko (a siedemdziesiąte drugie w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań z 8 września tego roku w gospodarstwie, w którym utrzymywano 18 świń, także położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. 


W obu gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.

Bośnia i Hercegowina wprowadza zakaz

Od 6 września bieżącego roku obowiązuje też wprowadzony przez władze Bośni i Hercegowiny zakaz eksportu z województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego towarów i zwierząt, które mogą stwarzać jakiekolwiek zagrożenie. Należą do nich:
 • żywe świnie domowe i dzikie;
 • nasienie świń domowych i dzikich;
 • embriony, komórki jajowe świń domowych i dzikich;
 • świeże mięso świń domowych i dzikich;
 • produkty z mięsa świń domowych i dzikich, które nie zostały poddane obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa ASF;
 • produkty pochodzenia zwierzęcego (wieprzowina) przeznaczone dla rolnictwa, przemysłu i innych celów, które nie zostały poddane obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa ASF;
 • produkty pochodzenia zwierzęcego (wieprzowina) przeznaczone dla przemysłu farmaceutycznego, medycznego (w tym celów chirurgicznych), które nie zostały poddane obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa ASF;
 • materiały patologiczne i biologiczne produktów wieprzowych, które nie zostały poddane obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa;
 • żywe świnie, które nie pochodzą z terenu trzech województw objętych restrykcjami, ale przed wjazdem na teren Bośni i Hercegowiny były transportowane przez te województwa.

al


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)