Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Pierwsza specustawa o ASF nie działa

Obrazek

Zdaniem producentów trzody chlewnej tzw. pierwsza specustawa o ASF nie działa, a w strefach zagrożenia afrykańskim pomorem świń rolnicy wciąż mają problemy ze sprzedażą tuczników. Minister rolnictwa problemu jednak nie widzi.

4 listopada 2016, 10:25

Z informacji Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej w woj. podlaskim, mazowieckim i lubelskim pozostaje stale ok. 11 600 sztuk tuczników. Jeżeli do tego dodamy kilkaset sztuk ze strefy hajnowskiej otrzymamy około 12 000 sztuk tuczników.

Zator w skupie

Zwierzęta skupuje zaledwie jeden zakład w Kosowie Lackim. Świnie bije na konserwy tylko trzy dni w tygodniu, czyli ok. 1500 sztuk tygodniowo. Ponieważ puszek z ministerialnymi konserwami nigdzie nie widać, zakład będzie prawdopodobnie skupował i bił zwierzęta do pełnego zapełnienia chłodni. W praktyce oznacza to, że nadwyżka tuczników w strefach niebieskich praktycznie nigdy nie będzie zdjęta. Za mało jest podmiotów dokonujących uboju, a tusz nikt nie odbiera.

– Wydaje się, że moce do uboju i chętne zakłady by się znalazły. Trzeba tylko wskazać mroźnie do których te zakłady miałyby półtusze wozić. Wtedy zamrożone półtusze trafią na konserwy w dowolnym innym czasie – uważa Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.

Potrzebna pomoc rządu

Zdaniem Związku paradoksem jest to, że mięso ze stref niebieskich, które obecnie mogłoby być spożywane jako świeże mięso lub jako inne wyroby, pakuje się w konserwy. Nie ma jednak innego wyjścia, bo praktycznie żaden większy zakład nie kwapi się do zakupu świń ze strefy czerwonej, a co dopiero ze strefy niebieskiej i to pomimo braku zakazu kupowania tego mięsa. Jedyny warunek to ten, że mięso to musi zostać w kraju.

– Bez pomocy rządu ten problem nigdy nie będzie rozwiązany, ale przecież ASF dzików i świń to choroba zwalczana z urzędu i urzędy powinny się tym tematem i skutkami jego zwalczania zająć – uważa Dargiewicz. 


Minister nie widzi problemu

Tydzień temu o problemy z realizacją specustawy o ASF został zapytany minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, który zbagatelizował jednak sprawę:

– Ja myślę, że nie ma żadnych problemów, były chwilowe problemy związane z procedurami. Instytucje, które mają skupować muszą dokonywać przetargów zgodnie z tą ustawą, którą wprowadziliśmy. Ona daje pewne ułatwienia firmom, które mają kupować, ale nie ma czegoś takiego, że nie ma przetargów. Ta specyfikacja miała uwzględniać sytuację wynikające z stref ochronnych i może to się przesunęło. Ale ja takiego problemu nie widzę. Według mnie problem jest rozwiązany, choć oczywiście mogą się zdarzyć przypadki, które trzeba rozwiązywać – powiedział na zeszłotygodniowej konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.  wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)