StoryEditor

Alima Bis pokazała pierwszy polski samojezdny wóz paszowy (FILM)

Alimamix Motion to samojezdny wóz paszowy od podstaw zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Alima Bis ze Środy Wielkopolskiej. Linia Motion uzupełnia szeroką gamę zaczepianych i stacjonarnych mikserów o pojemności od 4 do ponad 50 m3. To efekt bardzo dobrej współpracy biznesu z nauką.
16.05.2024., 12:22h

Jednoślimakowy wóz paszowy

AlimaMix Motion to jednoślimakowy wóz paszowy, napędzany silnikiem Volvo o mocy 175 KM wraz z układem DPF oraz z systemem ADBlue (Stage V), spełniającym najnowsze normy emisji spalin. Układ jezdny przenosi napęd na dwie osie, które dodatkowo są skrętne. Tryb pracy „psi chód” znacznie usprawnia manewrowość, a z kolei tryb „krab” jest przydatny podczas pracy przy silosach.  Dwie osie skrętne pozwalają na uzyskanie średnicy zawracania wynoszącej zaledwie 12,5 m.

- Wprowadzenie samojezdnego paszowozu było dla nas naturalnym krokiem, bo to właściwy kierunek dla wielu rozwijających się gospodarstw. Samojezdny wóz to duża oszczędność czasu i kosztów podczas codziennego przygotowywania paszy – podkreśla Tomasz Łuczak, wiceprezes firmy.

Zarządzanie wozem paszowym

AlimaMix Motion wyposażony jest w autorski, innowacyjny i bardzo intuicyjny system zarządzania wozem paszowym, który oparty jest o interfejs do komunikacji z operatorem. Panel sterowniczy ma różne tryby pracy maszyny, przyporządkowane konkretnej funkcjonalności, w tym tryb serwisowy oraz tryb do pełnego monitorowania parametrów pracy samojezdnego wozu paszowego.

Pobieranie i mieszanie paszy

- Nie mniej ważnym aspektem w codziennej pracy hodowców jest jakość paszy pobieranej z silosu lub pryzmy, w czym pomaga frez samozaładowczy. Odcina on równomiernie cienką warstwę ściany i pozostawia ją gładką, co ogranicza psucie się paszy w ciepłe dni – dodaje Łuczak.

Frez o szerokości 2,1 m pobiera paszę z silosów o wysokości do sześciu metrów 6 m, a do sporządzania dawki TMR maszyna wykorzystuje zbiornik o pojemności 16 m³. Za mieszanie i rozdrabnianie paszy odpowiada pojedynczy pionowy ślimak z czternastoma nożami o regulowanym kącie wychylenia. Prędkość obrotowa ślimaka jest sterowana w pełni automatycznie w zakresie 0 – 40 obrotów na minutę.

Proces sporządzania TMR-u wspomagają dwa kontranoże sterowane hydraulicznie. W górnej części zbiornika znajduje się rura przeciwwysypowa, która zapobiega wyrzucaniu paszy na zewnątrz. Dzięki transporterowi poprzecznemu ze zmiennym kierunkiem obrotów i 35 centymetrowym zakresem wysunięcia w obie strony, pasza zadawana jest na jedną, bądź na dwie strony. Maszyna wyposażona jest w system kamer monitorujących, pozwalający obserwować strukturę paszy i jej zadawanie.

- Cieszymy się, że we współpracy z firmą Volvo uzyskaliśmy maszynę z niedużym spalaniem. Zużycie paliwa w zależności od cyklu roboczego, tj. odległości silosów i udziału poszczególnych komponentów oraz stopnia rozdrobnienia paszy 1,68-1,9 l/t – mówi Dawid Chudaś, szef działu maszyn rolniczych.

@topagrarpolska Pierwszy polski samojezdny wóz paszowy, zbiornik 16 m3, napędzany silnikiem Volvo 175 KM #rolnik #rolnictwo ♬ Ready - Official Sound Studio

350 godzin testów z pracy

Wóz został od początku zaprojektowany, wyprodukowany  i poddany wielomiesięcznym testom w ramach projektu badawczo - rozwojowego, przy wsparciu i udziale zespołu doradczo – badawczego z Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Testy odbywały się w Gospodarstwie Hodowlanym Paul Polska w Jarosławcu koło Środy Wielkopolskiej, gdzie przepracowała blisko 350 godzin w różnych warunkach.

Wóz paszowy od Alima Bis spełnia wszystkie wymagania postawione mu w ramach założeń i kamieni milowych projektu Narodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego, a także cele uniwersyteckiego środowiska ekspertów oraz przede wszystkim praktyków, jakim są przedsiębiorcy prowadzący gospodarstwa hodowlane i producenci mleka. To zdecydowanie uwiarygadnia cały projekt, potwierdza jego rzetelność i gotowość wprowadzenia maszyny na rynek polski i europejski.

Kontynuując projekt, Alima Bis realizuje obecnie produkcję dwuślimakowego wozu samozaładowczego, samojezdnego. Maszyna będzie dostępna na rynku jesienią 2024 roku i pojawi się w ofercie handlowej średzkiego producenta maszyn rolniczych.

Warto podkreślić, że niedługo ofertę wielkopolskiej firmy poszerzą dwuosiowe rozrzutniki o ładowności od 20 do 24 t. Szczegóły niebawem.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. maj 2024 12:22