StoryEditor

Urzędnicy obradują, pomór trwa

W ministerstwie rolnictwa odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej ds. ASF. Podczas gdy resort analizuje i omawia sytuację, w kraju pojawiają się kolejne ogniska pomoru w stadach świń. W sumie jest ich już 91.
29.08.2017., 10:08h
Grupa zadaniowa ds. ASF spotyka się co tydzień aby analizować sytuację epizootyczną związaną z afrykańskim pomorem świń.
W ostatni poniedziałek uczestnicy mówili między innymi o działaniach Inspekcji Weterynaryjnej, programie bioasekuracji i potrzebach finansowych związanych ze zwalczaniem choroby. Mowa była też o zmniejszeniu skutków ekonomicznych związanych z ASF.

Rozmowy jednak nie pomagają w zatrzymaniu choroby, która zbiera ponure żniwo na wschodzie Polski.

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził bowiem kolejne trzy ogniska ASF.

  • Osiemdziesiąte dziewiąte ognisko ASF od dnia pojawienia się choroby w Polsce, czyli 17 lutego 2014 r., a sześćdziesiąte szóste w tym roku, stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 29 świń, położonym w gminie Janów Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
  • Dziewięćdziesiąte ognisko ASF i sześćdziesiąte siódme w tym roku, potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 39 świń, położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia.
  • Dziewięćdziesiąte pierwsze ognisko ASF i sześćdziesiąte ósme w tym roku stwierdzono w stadzie 17 świń, w gospodarstwie położonym również w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia.


W każdym z gospodarstw wdrożono procedury likwidacji choroby.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 04:37