StoryEditor

Jest już 88 ognisk ASF w chlewniach

GLW potwierdził kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń w polskich chlewniach. Sytuacja jest poważna, a odstrzał dzików ma coraz więcej przeciwników. Jak wychodzą na tym rolnicy?
25.08.2017., 12:08h
Podczas gdy czarne, medialne chmury zbierają się nad głowami rolników na skutek decyzji o zaostrzeniu odstrzału dzików, hodowcy świń mają większe problemy. Pojawiły się kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń.


  • Osiemdziesiąte czwarte ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 22 sierpnia br.z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Ognisko pojawiło się w gospodarstwie utrzymującym 10 świń, położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).


  • Osiemdziesiąte piąte ognisko ASF stwierdzono tego samego dnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 46 świń, położonym także w gminie Międzyrzec Podlaski, w obszarze zagrożenia.


  • Osiemdziesiąte szóste ognisko ASF stwierdzono 23 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń. Gospodarstwo było kolejnym położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w obszarze zagrożenia.


  • Osiemdziesiąte siódme ognisko ASF stwierdzono 23 sierpnia br. w stadzie 22 świń. Świnie utrzymywane były w gospodarstwie położonym w gminie Biała Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia.


  • Osiemdziesiąte ósme ognisko ASF również potwierdzono 23 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 27 świń, położonym w gminie Korczew, w powiecie siedleckim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia.


W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska choroby, wdrożone zostały odpowiednie procedury likwidacji pomoru.

Odstrzał czy rzeź?

Choroba przenoszona jest głównie przez dziki. Z tego powodu wprowadzono zaostrzone przepisy dotyczące odstrzału tych zwierząt. Zmniejszenie ich populacji ma pomóc w trudnej sytuacji epidemiologicznej na wschodzie kraju. 


Jednak zintensyfikowany odstrzał dotyczy także terenów parków narodowych i miejsc, gdzie zakazano strzelania do jakichkolwiek zwierząt. To uruchomiło lawinę negatywnych komentarzy ze strony środowisk ekologicznych. Tak szeroko prowadzona akcja budzi wątpliwości opinii publicznej, ale według rządowego zespołu ds. zwalczania ASF jest konieczna.


Przeciwnicy odstrzału nazywają go “rzezią dzików”. Złe nastawienie wobec zapowiadającego odstrzał ministra środowiska potęgują jego decyzje w sprawie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

Czy odstrzał pomoże? Czy jest konieczny na terenach na zachód od Wisły, gdzie nie stwierdzono zagrożenia pomorem?
Nie wiadomo, a rykoszetem dostaje się rolnikom, którzy między medialnym młotem a kowadłem muszą likwidować swoje stada. 

Czytaj także, co minister Jurgiel mówi o sytuacji związanej z ASF TUTAJ.

al
fot. A. Kurek
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 22:18