Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Warmińsko-mazurskie: 8 i 9 ognisko ASF

Obrazek

W woj. warmińsko-mazurskim wykryto dwa kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń. W sumie w obydwu gospodarstwach utrzymywano około 240 świń.

Dorota Kolasińska27 czerwca 2019, 09:24
Niestety intensyfikacja prac polowych i wzrost temperatury wpływają istotnie na szybszy rozwój i rozprzestrzenianie się ASF w chlewniach. Zawleczenie wirusa, który znajduje się w okolicach nie jest trudne, szczególnie jeśli nie zastosujemy podstawowych zasad bioasekuracji.

Ognisko 8 i 9 zlokalizowane są w linii prostej stanowiącej ok. 80 km. Na Warmii i Mazurach dotychczas wykryto od początku 2019 roku 6 ognisk, jedno w woj. podlaskim (największe jak dotychczas) oraz dwa w woj. lubelskim (w sumie 24 świnie). 

8 ognisko ASF


Ósme z kolei ognisko ASF stwierdzono na Warmii i Mazurach w gospodarstwie, w którym utrzymywano 227 świń. W gminie Budry, w powiecie węgorzewskim wprowadzono wszelkie procedury aby zlikwidować wybuch choroby. 

9 ognisko ASF 


Dziewiąte z kolei ognisko w tym roku, również wykryto w woj. warmińsko-mazurskim w gminie Bartoszyce, w powiecie bartoszyckim. W gospodarstwie utrzymywano 118 świń, jest położone na obszarze zagrożenia. Również wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.

W okolicznych gospodarstwach zlokalizowanych w promieniu 10 km odbędzie się lustracja stad przez powiatowych lekarzy weterynarii. 

dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)