Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Wirus coraz bliżej zagłębia produkcji świń w łódzkim

10.01.2018

Drukuj

Wirus coraz bliżej zagłębia produkcji świń w łódzkim

Artykuł dostępny

W starostwie powiatowym w Skierniewicach trwa spotkanie dotyczące afrykańskiego pomoru świń ASF. Przybyli na nie rolnicy – producenci świń z całego regionu, zaniepokojeni są  bliskością choroby.
 – Województwo łódzkie jest trzecim co do wielkości producentem trzody chlewnej w kraju. Produkujemy blisko 1,5 mln świń rocznie – powiedział Roman Owecki, wojewódzki lekarz weterynarii w Łodzi.

r e k l a m aZ tego względu problem ASF jest tu szczególnie poważny. Na tym terenie znajduje się ok. 44 tysięcy gospodarstw produkujących trzodę. A zatem problem gospodarczy, który może się pojawić w przypadku stwierdzenia ASF, będzie bardzo dotkliwy. Tym bardziej, że ubija się tutaj 5,5 mln świń rocznie, co stanowi ok. 24% produkcji krajowej.

Rolnicy dowiedzieli się o tym, jak obecnie wygląda sytuacja ASF w Polsce i w Europie. Odległość powiatu skierniewickiego od ognisk pomoru w chlewniach to ok. 160 km, od przypadków ASF u dzików to tylko 30 km. Od strefy czerwonej dzieli producentów z regionu jedynie 18 km, od strefy żółtej niespełna 4 km. Powiatowy lekarz weterynarii ze Skierniewic przedstawił wszelkie wymogi prawne obowiązujące w poszczególnych strefach.

Producenci dowiedzieli się również, jakie są możliwości pozyskiwania pomocy finansowej z ARiMR.  Obecnie trwa dyskusja, jak ochronić to zagłębie produkcji trzody chlewnej przed klęską, jaką przyniesie ze sobą zbliżający się wielkimi krokami wirus ASF. 

Poza rolnikami w spotkaniu biorą udział przedstawiciele władz samorządowych, służb weterynaryjnych, Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, ODR, ARiMR, PZŁ, a także policji, straży pożarnej i firmy KJK Rolnictwo.  Jak widać oddalony o jedynie kilkadziesiąt kilometrów ASF zmobilizował prawie wszystkich do dyskusji.
aku
fot. Kurek

Read more in the premium version

article icon

Rynek zbóż: raczej bez dobrych wiadomości

Order a premium version

Galeria zdjęć

Spotkanie z producentami w Skierniewicach
Spotkanie z producentami w Skierniewicach
Spotkanie z producentami w Skierniewicach
Spotkanie z producentami w Skierniewicach
Roman Owecki - wojewódzki lekarz weterynarii w Łodzi mówił o konieczności ochrony stad przed ASF
Jacek Żmudzki PIWet-PIB w Puławach mówił o bioasekuracji chlewni
Bartłomiej Popczyk z PZŁ informował o tym jak przebiegają odstrzały i poszukiwania padłych dzików

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii