Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Lubuskie: 350 tys. zł na likwidację stada bydła

Obrazek

Wojewoda lubuski pozyskał środki na likwidację błąkającego się w gminie Deszczno stada bydła. Według lokalnej prasy, hodowca nie radzi sobie ze zwierzętami, bo ma problemy zdrowotne. 

Dorota Kolasińska6 maja 2019, 15:14
W gminie Deszczno w woj. lubuskim samopas łąki i pola nad Wartą przemierza stado 170 szt. bydła. Zwierzęta wyrządzają szkody okolicznym rolnikom i mieszkańcom gminy – pasą się na okolicznych polach, łąkach, powodują kolizje drogowe i wypadki.

Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii Zofia Batorczak stado nie jest od wielu lat badane przeciwko chorobom zakaźnym i szczepione.

Na szkody powodowane przez niekontrolowane stado mieszkańcy skarżyli się od kilku lat w gabinecie Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka, który niedawno złożył wniosek o przyznanie środków finansowych na likwidację stada do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przeznaczono na ten cel 350 tys. zł. Środkami dalej ma zarządzać Powiatowy Lekarz Weterynarii

Jak wynika z doniesień lokalnej prasy właściciel stada ma problemy zdrowotne i nie ma siły zajmować się zwierzętami. Sztuki nie są prawidłowo zarejestrowane w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, w związku z czym nie mogą być ubite standardowo, przeznaczone do spożycia, ani sprzedane do innych stad, bo nie posiadają stosownych dokumentów, a ich status zdrowotny jest według lubuskiej lek. wet. Zofii Batorczak wątpliwy. 

oprac. dkol na podst. gazetalubuska.pl
Fot. poglądowe/ Dorota Kolasińska


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)