StoryEditor

Ceny bydła będą spadać? Ubojnie przewidują obniżki cen skupu byków

Pierwsza połowa kwietnia 2024 r. nie przyniosła dużych zmian w stawkach skupu bydła, ale sygnały z ubojni wskazują, że sytuacja może się pogorszyć, a ceny spaść. Ile aktualnie skupy płacą za byki, krowy i jałówki?
16.04.2024., 13:37h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Cena w UE na początku kwietnia 2024
  • Ceny bydła MRiRW
  • Sytuacja na rynku bydła: notowania izb rolniczych
  • Ile płacą za byki w skupach?
  • Ceny skupu w Twoim regionie

Cena w UE na początku kwietnia 2024

Na początku kwietnia 2024 r. ceny wołowiny w Unii Europejskiej wzrosły niewiele, bo średnio o 0,5% we wszystkich kategoriach poubojowych u byków (U, R, O). Według Meat Market Observatory Komisji Europejskiej najwięcej za młode byki rzeźne (od 12-24 miesięcy) płacą we Włoszech, 5,42 euro/kg oraz w Szwecji, 5,27 euro/kg i Hiszpanii, 5,26 euro/kg. Najniższe ceny bydła odnotowano na Węgrzech, 2,04 euro/kg oraz Holandii, 2,15 euro/kg, co jest spadkiem aż o 29% w stosunku do ostatniego tygodnia marca. 

Szacunki KE wskazują, że w Polsce ceny młodego bydła wyniosły 4,87 euro/kg w klasie R, 4,97 euro/kg w klasie O, co daje średni wzrost stawek za wołowinę o 0,4% od końca marca.

Według niemieckiej giełdy VEZG podaż młodych byków na niemieckim rynku bydła rzeźnego w dalszym ciągu spada, czego efektem są stabilne ceny na początku bieżącego tygodnia – średnio 4,7 euro/ kg w klasie R. Lepsze ceny tymczasem zanotowano dla krów rzeźnych, których ponownie brakuje – 4,10 euro/kg w klasie R.

Ceny bydła MRiRW

Monitoring w ramach ZSRIR Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazuje, że średnia stawka zakupu byków poniżej 24 m-cy wyniosła 20,31 zł/kg mpc, jałówek powyżej 12 m-cy 20,28 zł/kg mpc i krów 16,62 zł/kg mpc. To oznacza wzrosty miesiąc do miesiąca na poziomie średnio 0,3%, ale rok do roku ceny spadły o 7,1%.

image
Średnie ceny zakupu jałówek wg MPC
FOTO: ZSRIR MRIRW
Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 21:22