Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

EBI pożyczy 50 mln euro SM Mlekpol na inwestycje

Obrazek
Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy 50 mln euro SM Mlekpol na inwestycje
Lepsza produkcja, logistyka i przechowywanie, to czeka Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol. Europejski Bank Inwestycyjny InvestEU-EBI pożyczy na ten cel fundusze mleczarni. 
Dorota Kolasińska19 lutego 2020, 10:26

Projekt miałby wspomóc Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol we wprowadzeniu koncepcji Przemysłu 4.0 i zmniejszeniu śladu węglowego. Ponadto inwestycja jest wspierana przez Plan Inwestycyjny dla Europy i wzmocni obecność firmy w łańcuchu przemysłu spożywczego. Operacja jest skierowana do jednego z mniej rozwiniętych regionów UE. Inwestorzy twierdzą, że stworzy to miejsca pracy na wsi.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zainwestuje w Mlekpol, aby zmodernizować obiekt i wzmocnić jego pozycję na rynku. Pożyczka w wysokości 50 mln euro (212 mln zł) pomoże sfinansować szereg inwestycji w zakładzie Mlekpol w Grajewie. Operacja korzysta z gwarancji Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, filaru finansowego Planu Inwestycyjnego dla Europy.

Rozbudowa i modernizacja zakładów produkcyjnych zapewni Mlekpolowi dodatkową zdolność do przetwarzania świeżego mleka i zrównoważenia sezonowych zmian podaży. Inwestycje zostaną również wykorzystane do budowy nowego magazynu i centrum logistycznego, co zwiększy efektywność firmy. Wreszcie połączona elektrociepłownia, która ma zostać zbudowana obok oczyszczalni ścieków Mlekpol w Grajewie i w pełni działająca na biogazie, zmniejszy ilość wytwarzanego osadu i wyeliminuje potrzebę zakupu energii elektrycznej z sieci.

– To nasza druga pożyczka dla Mlekpolu, a trzecia dla spółdzielni mleczarskich w Polsce. Jesteśmy przekonani, że wspierając solidne plany inwestycyjne w rolnictwie i przemyśle spożywczym możemy pomóc Polsce wzmocnić pozycję kluczowego sektora gospodarki, poprawiającym długoterminową konkurencyjność i osiągając zrównoważony rozwój terytorialny. Operacja ta jest również dobrym przykładem wsparcia EBI dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw, które mają wiarygodne plany rozwoju – mówiła Lilyana Pavlova, wiceprezes EBI. Z kolei Janusz Wojciechowski, twierdzi, że inwestycje w nowoczesną technologię mogą przynieść ogromne możliwości naszym rolnikom i obszarom wiejskim. – Szczególnie cieszę się, że ten projekt przyniesie korzyści zarówno firmie, jak i środowisku. Społeczność rolników ma ważną rolę do odegrania w osiąganiu naszych celów klimatycznych – podkreślił Wojciechowski. Edmund Borawski, prezes SM Mlekpol mówi, że mleczarnia koncentruje się w znacznym stopniu na zrównoważonym rozwoju. 

– Konieczność ochrony środowiska stała się ważnym czynnikiem stymulującym rozwój innowacji. Dzięki wsparciu i funduszom EBI wprowadzimy nowe, bardziej skuteczne rozwiązania, zarówno w zakresie produkcji, jak i środowiska. Przyczynimy się do zmniejszenia negatywnych skutków wpływających na ekologię i zwiększenia wydajności energetycznej. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy EBI i rozszerzeniu portfolio produktów mlecznych pomożemy również zwiększyć wymianę handlową i dalsze możliwości rozwoju sektora rolnego – mówił prezes SM Mlekpol. 

Oprac. kol na podst. informacji prasowej eib.org

Fot. MlekpolPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)