Importerzy mleka na cenzurowanym

– Będę publikował nazwy firm, które importują mleko i przetwory mleczne. Niech się wytłumaczą przed swoimi rolnikami – zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania w Krajowym Związku Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie.
– W waszym środowisku nie ma żadnej solidarności. Chęć rozwijania firmy, tylko i wyłącznie przez przejmowanie mniejszych jest czymś chorym, a w sektorze mleka taka praktyka jest czymś powszechnym – zaznaczał Ardanowski. Do tego dochodzi problem fałszowania żywności, którą nie powinny piętnować GLW czy sanepid, ale w pierwszej kolejności cały sektor mleka.
– Jeżeli się nie uwolnimy od oszustów, to cała branża będzie na tym traciła, w tym przede wszystkim ci, którzy uczciwie produkują to co deklarują na opakowaniu – grzmiał szef resortu rolnictwa i zaraz potem nawiązywał do budzącego wątpliwości i działającej destrukcyjnie na polski rynek działalności niektórych podmiotów w sektorze mleka.
Razem, nie osobno
Jednym ze sposobów na poprawę sytuacji może być zdaniem ministra rolnictwa współpraca. Według niego na rynku nie liczy się pojedynczy rolnik. Do wspólnych zakupów, przygotowania, ujednolicenia ofert i negocjowania warunków trzeba działać razem. W przeciwnym przypadku branża będzie tracić i żadne pieniądze rządowe, czy unijne tego nie zmienią.Mleczarnia w opałach
Minister odpowiadał też na pytania z sali o potencjalną pomoc dla mleczarni, które mają poważne kłopoty finansowe. Chodzi m.in. o spółdzielnię ROTR w Rypinie, którą aktualnie zarządza syndyk, a która to świadczy jedynie usługi dla innych odbiorców sama nie skupując mleka od rolników.Folia, nawadnianie i stołówki
Minister nawiązał też do kilku aktualnych działań zarówno resortu rolnictwa, jak i całego rządu. Podczas spotkania w KZSM, zapowiedział m.in. program zbiórki odpadów problemowych w tym, foli po kiszonkach, worków po nawozach, sznurków czy siatek od balotów. Program aktualnie jest testowany w 7 gminach na terenie Mazowsza. Kolejna kwestia to nabór, który ma się rozpocząć od września br. na działania dotyczące gospodarki wodnej na poziomie gospodarstw. Chodzi o budowę zbiorników na wodę, systemów nawodnieniowych, deszczowni i studni głębinowych. Program przewiduje do 100 tys. na gospodarstwo, w tym pokrycie do 50% kosztów kwalifikowanych (przy młodych rolnikach 60%). Program ma być wdrożony jeszcze w tym roku.

Uczestnicy spotkania w Krajowym Związku Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie

Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich - Waldemar Broś

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski


Uczestnicy spotkania w Krajowym Związku Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie