Reklama zniknie za 11 sekund

Kto ma przewagę?

Obrazek

Dlaczego cena masła rośnie, czy umowy na dostawy mleka są zgodne z prawem? To tylko niektóre z dwunastu spraw z zakresu przewagi kontraktowej, jakie prowadzi obecnie UOKiK.

dr Mirosława Wieczorek13 października 2017, 06:00
Po trzech miesiącach (przepisy weszły w życie 12 lipca) obowiązywania nowych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej UOKiK rozpoczął kontrole. Ich celem jest wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w branży rolno-spożywczej.
– Ilość spraw zgłaszanych do nas bezpośrednio na początku obowiązywania ustawy oraz sygnałów pochodzących z mediów i rynku, pokazuje że te przepisy były potrzebne. Słabsi uczestnicy w łańcuchu dostaw żywności potrzebują ochrony – powiedział prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Drogie masło
Jak czytamy w komunikacie UOKiK – jedna ze spraw dotyczy znacznego wzrostu cen masła. W październiku, Urząd z własnej inicjatywy wszczął pięć postępowań wyjaśniających. Sprawdza działania znaczących sieci handlowych, takich jak: Lidl Polska, Jeronimo Martins, Tesco Polska, Auchan Polska, Carrefour Polska. Postepowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko jakiemukolwiek przedsiębiorcy. Urząd wystąpił do właścicieli sklepów o przesłanie korespondencji z dostawcami masła. W tej chwili czeka na odpowiedzi.

Podmioty skupujące pod lupą
Kolejne postępowanie, które wzbudziło wiele kontrowersji wśród związków mleczarskich dotyczy relacji handlowych 15 znaczących przetwórców mleka z dostawcami. Urząd rozpoczął kontrolę od jednostek skupujących mleko, co nie spodobało się m.in. Polskiej Izbie. Obecnie trwa analiza danych, m.in. wzorów umów sprzedaży, dostawy lub kontraktacji mleka.

Kara? Niekoniecznie…
Kara za wykorzystywanie przewagi kontraktowej w maksymalnej wysokości to 3 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego rok wcześniej. Postępowanie może się również skończyć bez sankcji pieniężnej. Urząd może odstąpić od kary, jeżeli przedsiębiorca dobrowolnie zobowiąże się do zaprzestania niedozwolonych praktyk lub naprawienia ich skutków.

Źródło: informacja prasowa UOKiK


1 z 1
UOKiK kontroluje 15 podmiotów skupujących mleko

UOKiK kontroluje 15 podmiotów skupujących mleko

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)