StoryEditor

Kto ma przewagę?

Dlaczego cena masła rośnie, czy umowy na dostawy mleka są zgodne z prawem? To tylko niektóre z dwunastu spraw z zakresu przewagi kontraktowej, jakie prowadzi obecnie UOKiK.
12.10.2017., 23:10h
Po trzech miesiącach (przepisy weszły w życie 12 lipca) obowiązywania nowych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej UOKiK rozpoczął kontrole. Ich celem jest wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w branży rolno-spożywczej.
– Ilość spraw zgłaszanych do nas bezpośrednio na początku obowiązywania ustawy oraz sygnałów pochodzących z mediów i rynku, pokazuje że te przepisy były potrzebne. Słabsi uczestnicy w łańcuchu dostaw żywności potrzebują ochrony – powiedział prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Drogie masło
Jak czytamy w komunikacie UOKiK – jedna ze spraw dotyczy znacznego wzrostu cen masła. W październiku, Urząd z własnej inicjatywy wszczął pięć postępowań wyjaśniających. Sprawdza działania znaczących sieci handlowych, takich jak: Lidl Polska, Jeronimo Martins, Tesco Polska, Auchan Polska, Carrefour Polska. Postepowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko jakiemukolwiek przedsiębiorcy. Urząd wystąpił do właścicieli sklepów o przesłanie korespondencji z dostawcami masła. W tej chwili czeka na odpowiedzi.

Podmioty skupujące pod lupą
Kolejne postępowanie, które wzbudziło wiele kontrowersji wśród związków mleczarskich dotyczy relacji handlowych 15 znaczących przetwórców mleka z dostawcami. Urząd rozpoczął kontrolę od jednostek skupujących mleko, co nie spodobało się m.in. Polskiej Izbie. Obecnie trwa analiza danych, m.in. wzorów umów sprzedaży, dostawy lub kontraktacji mleka.

Kara? Niekoniecznie…
Kara za wykorzystywanie przewagi kontraktowej w maksymalnej wysokości to 3 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego rok wcześniej. Postępowanie może się również skończyć bez sankcji pieniężnej. Urząd może odstąpić od kary, jeżeli przedsiębiorca dobrowolnie zobowiąże się do zaprzestania niedozwolonych praktyk lub naprawienia ich skutków.

Źródło: informacja prasowa UOKiK
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 22:00