Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Opłacalność produkcji mleka: jak warunki oceniają hodowcy?

Mimo, że ceny mleka w porównaniu do ubiegłego roku są dość wysokie, to jednak koszty produkcji przyprawiają o ból głowy – podrożało w zasadzie wszystko. Czy opłaca się w takiej sytuacji produkować mleko?

31 stycznia 2022, 18:39
Większość gałęzi rolnictwa jest w trudnej sytuacji. Koszty produkcji mocno przytłaczają - rosnące raty kredytów, koszty pasz i dodatków paszowych, paliwa, energii, gazu oraz nawozów to problem praktycznie każdego gospodarstwa w Polsce. 

Ceny skupu mleka w różnych mleczarniach zależą od tego, na co dany zakład jest nastawiony, a różnice w stawkach za mleko pomiędzy mleczarniami są bardzo duże. Coraz częściej rolnicy, zamiast inwestować w dalszą hodowlę krów mlecznych, przestawiają się na chów opasów.

Ci hodowcy, którzy zaopatrzyli się w środki do produkcji latem ubiegłego roku nie narzekają, ale nie wiedzą, jak sobie poradzą pod koniec roku, bo chociaż rosną ceny mleka, to koszty rosną znacznie szybciej. Drożeje praktycznie wszystko. Jak tą sytuację oceniają rolnicy z Opolszczyzny? 

W filmie wystąpili: 

Michał Gadziński, rolnik z Chróściny Opolskiej

Henryk Brzank, rolnik ze Strzeleczek

Łukasz Hanusiak, rolnik ze Słokowa

Mariusz Sikora – prezes Kombinatu Rolnego Kietrz

 

Zdjęcia i montaż: dr Mariusz Drożdż   Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)