Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Pępek pod kontrolą

07.08.2017

Drukuj

Pępek pod kontrolą

Artykuł dostępny

Zainfekowany pępek jest źródłem zakażeń bakteryjnych, a każde z nich jest potencjalnym zagrożeniem chorobą, która hamuje lub spowalnia wzrost cielęcia w trakcie odchowu, a w ekstremalnych przypadkach (zakażenie przez układ krwionośny całego organizmu) może nawet skończyć się śmiercią.

r e k l a m aU młodszych zwierząt częściej zdarza się zapalenie pępka – jest bolesne schorzenie z miejscowym stanem zapalnym, gorącym powiększonym pępkiem, często z ropą. Konsekwencje takiego rozwijającego się zapalenia są ciężkie – prowadzą poprzez rozprzestrzenienie się stanu zapalnego na inne narządy (wątrobę, stawy, jamę brzuszną) do śmierci zwierzęcia. Wystąpieniu takich stanów sprzyja brak higieny, zarówno na porodówce, jak i w czy budkach dla cieląt.
Mniej niebezpieczna jest przepuklina – o ile nie występuje razem z ropniem i pod warunkiem, że nie dojdzie do uwięźnięcia organów w worku (do worka może przedostać się nawet trawieniec, ale najczęściej są to jelita lub sieć). Wtedy mamy objawy podobne do kolki, a ratunkiem jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Równie szybkiej interwencji lekarza potrzeba przy przepuklinie otwartej, przebiegającej z wydostaniem się narządów poza jamę ciała.

Przepuklina pępkowa wcale nie jest taka rzadka – w mojej praktyce spotykam się z nią średnio 2 razy w miesiącu – informuje lekarz. Dalsze postępowanie zależy od wielkości przepukliny i dalszej „kariery” zwierzęcia. O tym kiedy i jak operować przepuklinę przeczytać można w lipcowym wydaniu top bydło.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Szybki siew poplonów

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii