StoryEditor

Słaba płeć, a jednak najsilniejsza – wizyta w chlewniach na Łotwie

Zootechniczki, właścicielki stad, rolniczki, kierowniczki produkcji, lekarki weterynarii – taki był skład wyjazdu na Łotwę, podczas którego odwiedziłyśmy chlewnie Jesa Klausena. Miałyśmy okazję nie tylko podejrzeć, jak zarządza on produkcją świń, ale również wymieniać się swoimi doświadczeniami.
23.04.2024., 12:51h

O tym, że warto odwiedzać kraje obce, by podejrzeć, jak wygląda w nich produkcja rolna, wie większość rolników. Jednak hodowla świń jest branżą, w której pracuje niemały odsetek kobiet. W zasadzie w każdej chlewni, szczególnie tej, gdzie hoduje się prosięta, płeć piękna dźwiga spory udział nie tylko prac, ale też odpowiedzialności za stado. Dlatego firma Etos oraz Noak zorganizowały wyjazd na Łotwę dla kierowniczek ferm, zootechniczek, właścicielek stad oraz lekarek weterynarii. W sumie kilkanaście dziewczyn, które na codzień zaangażowane są produkcję świń.

Podczas wyjazdu odwiedziłyśmy fermę Skalderi, w której Jes Klausen utrzymuje 2700 loch nastawionych na produkcję prosiąt. Miałyśmy cały dzień na to, by zobaczyć, jak wygląda organizacja pracy, zarządzanie produkcją, mycie komór oraz żywienie tego stada. Szybko okazało się, że również tutaj dużą część zespołu stanowią kobiety. Dla uczestniczek wyjazdu bardzo ciekawe było żywienie prosiąt według nowych zaleceń dla DanBred autorstwa Jesa Klausena na przykładzie własnego doświadczenia. Dowiedziałyśmy się sporo o praktycznym zastosowaniu białka modyfikowanego enzymatycznie: HP 300 i HP 800 i  włóknie funkcjonalnym w żywieniu najmłodszych świń ze szczególnym uwzględnieniem redukcji terapeutycznych dawek tlenku cynku w paszy.

W kolejnym dniu miałyśmy okazję zobaczyć, jak wygląda tucz świń w fermie Tunkuni liczącej  24 000 tuczników. Trzeba powiedzieć, że tak duży obiekt robi wrażenie. Organizacja pracy przy tak licznej grupie zwierząt była dla dziewczyn szczególnie interesująca. 

Szczegóły dotyczące organizacji produkcji oraz pracy w tych chlewniach opiszemy w czerwcowym wydaniu top agrar Polska.

Zapraszamy do lektury. 

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 21:54