Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

U wybrzeży Japonii zatonął statek - wraz z nim 6000 sztuk bydła

Obrazek

Na Morzu Wschodniochińskim zatonął statek przewożący 6000 sztuk bydła. Na pokładzie znajdowało się także 43 członków załogi - jak dotąd uratowano tylko jednego marynarza.

Dominika Mulak8 września 2020, 15:17

2 września u wybrzeży Japonii zatonął statek „Gulf Livestock 1”, który przewoził z Nowej Zelandii do Chin 6 tys. sztuk bydła. Na pokładzie znajdowało się 43 członków załogi - głównie Filipińczyków. Jak dotąd japońska straż przybrzeżna uratowała tylko jednego z nich.

Przyczyną tragedii był najprawdopodobniej sztorm spowodowany przez tajfun „Maysak”, który w tym czasie siał spustoszenie na Morzu Wschodniochińskim.


Zakaz eksportu

Nowozelandzka organizacja praw zwierząt SAFE uznała, że katastrofa pokazała zagrożenia związane z eksportem żywych zwierząt.

- Te krowy nigdy nie powinny znaleźć się na morzu - powiedziała kierownik kampanii Marianne Macdonald dla Reuters. - To prawdziwa tragedia, a nasze myśli są oczywiście z rodzinami członków załogi, którzy zaginęli. W dalszym ciągu pozostaje jednak wiele pytań, w tym dlaczego pozwolono kontynuować tego typu handel - dodała.

Na pokładzie statku znajdowało się 5867 sztuk bydła. Zwierzęta zostały wyeksportowane przez Australasian Global Exports z siedzibą w Australii, firmę specjalizującą się w eksporcie żywych zwierząt.

Statek „Gulf Livestock 1” to tzw. bydłowiec, skonstruowany specjalnie do transportu żywego inwentarza. Zwodowano go w 2002 roku, pływał pod banderą Panamy.

Według danych urzędu celnego w Chinach, w tym roku Państwo Środka sprowadziło z Nowej Zelandii już ponad 46 000 sztuk bydła, głównie w celu rozszerzania rosnącej produkcji mleka w tym kraju.

Po tej tragedii Nowa Zelandia chwilowo wstrzymała eksport żywego bydła.

Źródła: www.reuters.com
Fot. TwitterPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)