Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Eksperyment z przeszczepieniem świńskiej nerki człowiekowi zakończony sukcesem

Obrazek

Po raz pierwszy, świńska nerka została przeszczepiona człowiekowi bez wywoływania natychmiastowego odrzucenia przez system immunologiczny biorcy, co jest potencjalnie dużym postępem, który może ostatecznie pomóc złagodzić dramatyczny niedobór ludzkich organów do przeszczepu.

Dominika Mulak25 października 2021, 11:30
Procedura przeprowadzona w NYU Langone Health w Nowym Jorku obejmowała wykorzystanie świni, której geny zostały zmienione tak, że jej tkanki nie zawierały już cząsteczki znanej z wywoływania niemal natychmiastowego odrzucenia.

Jak podaje Reuters, odbiorcą była pacjentka z martwym mózgiem i oznakami dysfunkcji nerek, której rodzina zgodziła się na eksperyment, zanim miała zostać odłączona od aparatury podtrzymującej życie. Przez trzy dni nowa nerka była podłączona do jej naczyń krwionośnych i utrzymywana poza jej ciałem, dając naukowcom dostęp do niej.

- Wyniki testów funkcji przeszczepionej nerki „wyglądały całkiem normalnie” - powiedział chirurg transplantolog dr Robert Montgomery, który kierował badaniem.

- Nerka wyprodukowała ilość moczu, której można oczekiwać od przeszczepionej ludzkiej nerki i nie było dowodów na energiczne, wczesne odrzucenie obserwowane, gdy niezmodyfikowane nerki świni są przeszczepiane naczelnym innym niż człowiek. Nieprawidłowy poziom kreatyniny u biorcy - wskaźnik słabej funkcji nerek - wrócił do normy po przeszczepie - dodał Montgomery.

Według United Network for Organ Sharing, w Stanach Zjednoczonych prawie 107 tys. osób czeka obecnie na przeszczep narządów, w tym ponad 90 tys. na przeszczep nerki. Czas oczekiwania na nerkę wynosi średnio od trzech do pięciu lat. Naukowcy od dziesięcioleci pracowali nad możliwością wykorzystania narządów zwierzęcych do przeszczepów, ale nie wiedzieli jak zapobiec ich natychmiastowemu odrzuceniu przez ludzki organizm.

Źródło: www.reuters.com
Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)